Dünya

795 milyon kişi aç

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) verilerine göre, dünya genelinde 795 milyon kişi gıdaya ulaşmakta güçlük çekiyor. Yani her 9 kişiden 1'i açlıkla boğuşuyor. 66 milyon çocuk okula aç gidiyor. Dünya silah ticaretinin binde 5'iyle bu çocukların doyurulması mümkün.

Konular: Dünya

Açlık sınırında yaşayanların yüzde 13'ü gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları. 

Asya, açlığın en yaygın olduğu kıta. Özellikle Batı Asya'da durum son yıllarda dramatik bir şekilde kötüleşti. 

En kurak mevsimlerden birine hazırlanan Sahara altı Afrikası'nda da durum iç açıcı değil. Bu ülkelerde her dört kişiden biri yetersiz besleniyor. 

Yetersiz beslenme 5 yaş altı çocukların yüzde 45'inin en önemli ölüm nedeni. Yani dünyada her yıl 3 milyon 100 bin çocuk düzgün beslenemediği için hayatını kaybediyor.  

Gelişmiş ülkelerde, her 6 çocuktan 1'i olması gereken kilonun çok altında. 

Yine aynı ülkelerde okul çağındaki çocuklardan 66 milyonu aç bir şekilde sınıflarına gidiyor. Bu 66 milyon çocuğun 23 milyonu Afrikalı... 

Peki ne yapmak lazım? 

Hazır dünya liderleri 'insani bir zirve'de toplanmışken, onlara her yıl 3.2 milyar dolar yardımın bu 66 milyon çocuğun sağlıklı bir şekilde okullara devam edebilmesini sağlayacağını hatırlatmak gerek. 

3.2 milyar dolar; yani dünya genelindeki silah ticaretinin binde 6'sını bu çocuklara ayırmak hayatları kurtarmaya yetecek. 

Kaynak: WFP

Osman Kaytazoğlu

1977’de Tokat’ta doğdu. İzmir Karşıyaka Lisesi mezunu. Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik eğitimi aldı.Gazeteciliğe Radyo Boğaziçi’nde başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra 5 yıl matematik öğretmenliği yaptı. Radikal gazetesi dış haberler servisinde 3 yıl çalıştı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;