Deprem

Adıyaman'da 5.5'lik deprem

Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, çevredeki birçok kentte hissedildi. Samsat Belediye Başkanı deprem nedeniyle bazı evlerin yıkıldığını söyledi.

Konular: Türkiye, Deprem
[Fotoğraf: AA]

Kandil Rasathanesi'ne göre merkez üssü Adıyaman'ın Samsat ilçesi olan bir deprem oldu. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) sarsıntının büyüklüğünü 5,5 olarak açıkladı. Avrupa-Akdeniz Sismolojik Araştırmalar Merkezi'ne göre de depremin büyüklüğü 5.5.

Depremin merkez üssü, Samsat ilçesine 2, Adıyaman merkeze ise 26 kilometre uzaklıkta. AFAD Deprem Dairesi'nin tespitine göre deprem saat 14:07'de meydana geldi. Depremin ardından 4.2 ve 4.4 büyüklüklerinde iki artçı sarsıntı meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa gibi çevredeki illerde de hissedildi.

Çadırlar kuruluyor

Depremin ardından, depremzedeler için çadır kurulumuna başlandı, yemek dağıtımı gerçekleştirildi. AFAD, ilçe merkezindeki Kale Mahallesi'nde bin 500 kişinin barınacağı çadırların kurulumuna başladı. 

"Her şey üstümüze geldi"

Zahide Alper ve torunu Deniz... Kale mahallesindeki evleri yıkıldı. Alper, "Her şey üstümüze geldi dolaplar yıkıldı. Düştüm yere, gelinim Kader ile torunumu alıp kaçtık. Biz çıkınca evin bazı yerleri çöktü" diyor.

Samsat Kaymakamı Yusuf Yıldırım'ın eşi Belgin Yıldırım (oturan), Adıyaman Valisi'nin eşi Gülhan Erin (ayakta sağda) ile birlikte lojmandaydı. Depremle kendilerini sokağa attılar.

Artçı sarsıntılar sürerken, sokaklarda Kur'an okuyan ve namaz kılanlar görülüyor.

[Harita: Al Jazeera]

"Bazı evler yıkıldı"

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, deprem nedeniyle bazı evlerin yıkıldığını söyledi. Halkın panik yaşadığını belirten Fırat, bir okulda da hasar meydana geldiğini ancak öğrencilerde herhangi bir yaralanmanın söz konusu olmadığını ifade etti.

Fırat, ekiplerin ilçe merkezi ve köylerdeki araştırmalarını sürdürdüğünü aktardı. Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Bülent Fırat da bazı köylerde hasar oluştuğunu, köylülerin evlerini terk ettiğini söyledi.

Çevre il ve ilçelerden de hissedilen deprem nedeniyle halkın büyük panik yaşadığını aktaran Bülent Fırat, "Biraz önce Göktarla, Kızılöz ve Doğanca köylerinde yaşayan vatandaşlarla görüştüm. Bazı evler yıkılmış" dedi.

[Fotoğraf: AA]

Kaynak: Kandilli Rasathanesi, AFAD, AA, Al Jazeera

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;