2015 Genel Seçimi

CHP’yi koalisyona HDP’yi dışarı itti

MHP lideri Bahçeli, Davutoğlu ile görüşmesinde muhalefette kalma kararını sürdürerek, CHP ve AKP'yi koalisyona itti. “Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayız” tavrı ile de HDP’yi seçim hükümetinin dışında bıraktı.

Görüşme 1 saat 45 dakika sürdü. [Fotoğraf: AA]

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve her iki partinin heyetleri arasında gerçekleşen koalisyon görüşmesinin en çarpıcı sonucu, Devlet Bahçeli’nin partisini muhalefette tutma ısrarını tekrarlamasıydı. Bahçeli, verdiği üç mesajla siyasette belirleyici üç hamle yaptı.

“MHP hükümete girmiyor” tavrı ile Bahçeli, 7 Haziran’da ortaya koyduğu şekilde partisini muhalefete konumlandırdı.

Bahçeli Türkiye’nin güçlü bir hükümetinin olması yönündeki telkini ile de CHP-AKP koalisyonunu belki de tek olasılık olarak işaret etti. AK Parti,  HDP ile bir koalisyona sıcak bakmadığını söylemişti.

MHP liderinin Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayacakları yönündeki beyanı ise, AK Parti'nin hiçbir parti ile uzlaşamaması durumunda kuracağı bir azınlık hükümetini destekleyecekleri şeklinde değerlendiriliyor. MHP bu destekle içinde HDP’nin de yer alacağı muhtemel bir "seçim hükümeti" iktidarını da devre dışı bırakıyor. Anayasa'nın 114. ve 116. maddelerine göre seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde seçim hükümeti kurulacak. Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına TBMM içinden veya dışarıdan bağımsız kişiler atanacak. Geçici Bakanlar Kurulu'na bu üçü dışında siyasi parti gruplarından oy oranlarına göre bakanlıklar verilecek.

Görüşme 1 saat 45 dakika sürdü

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyetin koalisyon arayışları kapsamında MHP ile yaptığı görüşme sona erdi. Görüşme 1 saat 45 dakika sürdü. 

Görüşme sonrasında kameraların karşısına geçen Başbakan Davutoğlu, MHP'nin hükümet ortaklığı içinde yer almayacağını Bahçeli'nin kendisine ilettiğini söyledi:

"Sayın Bahçeli kendi tutumlarıyla ilgili son derece açık yürekli bir değerlendirmede bulundu. 7 Haziran’dan bu yana dile getirdiği şekilde hükümette bulunmama görüşlerini tekrar ettiler. Kendilerinin hükümet ortaklığında bulunmama yaklaşımını belirttiler. Tabii bu saygı duyduğumuz bir görüştür."

Davutoğlu bununla birlikte "İhtiyaç halinde olması halinde tekrar görüşebileceklerini" ifade etti.

"Arkadaşlarımızla temas halinde olmasının faydalı olacağını konuştuk. İhtiyaç olması halinde de tekrar görüşme konusunda mutabakatımız oldu. Kamuoyuna da açıkladıkları gibi muhalefette kalma şeklinde fikir beyan ettiler. İhtiyaç olması, CHP ile mutabakata varılıp varılmaması dışında başka konularda da olabilir. Türkiye’nin hükümetsiz bırakılmaması lazım. Bunu Bahçeli de söyledi. Tekrar görüşebileceğimizi, arkadaşlarımızın da temas halinde olacağını teyit ettik."

Davutoğlu daha sonra AK Parti'nin basın odasında sürpriz bir şekilde basın mensuplarıyla bayramlaştı. Bu sırada MHP ile görüşmede Bahçeli'nin güzel bir fıkra anlattığını söyledi. Ancak fıkrayı anlatmadı. 

Bahçeli yazılı açıklama yapacak

Toplantı sonrası MHP tarafının bir basın toplantısı düzenlemeyeceği, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yazılı bir açıklama yapacağı duyuruldu.

AK Parti ilk görüşmesini Pazartesi günü CHP ile yapmış, 1 saat 40 dakika süren bu görüşme CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşmişti. AKP-MHP görüşmesi ise TBMM'de gerçekleşti. İktidar partisinin bir sonraki randevusu ise Çarşamba günü saat 11:00'de HDP ile olacak.

Saat 13:00'te TBMM'de başlayan görüşmede Davutoğlu'na AK Parti'den Faruk Celik, Mahir Ünal, Haluk Ipek, Lütfi Elvan ve Ertan Aydin; Bahçeli'ye ise MHP'den Semih Yalçın, Oktay Vural, İsmet Büyükataman, Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Mustafa Kalaycı eşlik etti.

CHP görüşmesinin ardından AKP ve CHP tarafından birer milletvekilinin görüşmelere devam edileceği açıklanmıştı.

AK Parti yetkilileri birinci tur görüşmelerin ardından CHP ve MHP ile ikinci tur görüşmelerin yapılacağı, HDP ile bunun gerçekleşmeyeceği açıklanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;