Türkiye

En yüksek ‘Evet’ çıkan 10 il

‘Evet’ oyunun en yüksek çıktığı 10 il, 1 Kasım seçimlerinde AKP ve MHP’nin oy oranı toplamının en yüksek olduğu illerden. Ancak, iki partinin oy oranı toplamına bu illerin hiçbirinde referandumda ulaşılamadı. ‘Evet’ oyunun en yüksek çıktığı iki ilde ise oylar, AK Parti’nin 1 Kasım’da aldığı oy oranından da düşük.

Konular: Türkiye

'Evet' oyunun en yüksek çıktığı iller, 1 Kasım’da da AKP ve MHP oylarının toplamının tavan yaptığı iller. Resmi olmayan referandum sonuçlarına göre, bu illerden ikisi hariç diğerlerinde 1 Kasım’da AK Parti’nin aldığı oyun üzerinde ‘Evet’ çıktığı görülüyor. Yani bu illerde, MHP seçmenin bir kısmının da ‘Evet’ oyu verdiği anlaşılıyor.

Rize ve Konya’da ise ‘Evet’ oyları, 1 Kasım’da sadece AKP’nin aldığı oy oranının da altında. Referandumda 'Evet' cephesinin en yüksek oyu aldığı 10 ilin 1 Kasım genel seçim sonuçlarıyla kıyaslandığında şöyle bir durum çıkıyor:

Bayburt

Yüzde 81.67 ile 'Evet' oyunun en yüksek çıktığı il Bayburt, 75 bin 550 kişi ile Türkiye’nin nüfusu en az olan ili. Türkiye’nin en fazla göç veren illerinden biri olan Bayburt, AKP’nin de kalelerinden. 1 Kasım’da Bayburt’ta AKP’ye yüzde 73.35 oy çıkmıştı. Referandumda ‘Evet’i desteklediğini açıklayan MHP’nin 1 Kasım'da aldığı oy da yüzde 21.03’tü. BBP ise yüzde 0.47 oy almıştı.

Üç partinin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oy toplamı yüzde 95'e ulaşıyordu. ‘Evet’ cephesinin partiler bazında oy oranında yüzde 13’ün üzerinde düşüş var.

Aksaray

AK Parti’nin kalelerinden olan Aksaray da yüzde 75.57 ile ‘Evet’ oylarının en yüksek olduğu ikinci il. Aksaray’dan 1 Kasım’da AKP’ye 71.62 oy çıkmıştı. MHP’nin oyları da yüzde 18.09’du. BBP’nin 1 Kasım’da aldığı yüzde 0.6’lık oyu da sayarsak burada da ‘Evet’ cephesinin oylarında  yaklaşık yüzde 14’lük bir düşüş var.

Rize

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olan Rize’de de ‘Evet’ oyları açık ara önde. Yüzde 75.56’lık oranla ‘Evet’'in en yüksek çıktığı üçüncü il olan Rize’de ‘Evet’ oyları, 1 Kasım seçimlerinde AKP’nin aldığı oy oranından az farkla da olsa daha düşük.

AK Parti 1 Kasım’da Rize’de yüzde 75.88 oy almıştı. MHP’nin oy oranıysa yüzde 5.37’ydi. Yani ‘Evet’ cephesinin oy oranı toplamında yüzde 6’ya yakın düşüş var.

Gümüşhane

‘Evet’ oylarının en yüksek olduğu dördüncü il olan Gümüşhane de Türkiye’nin nüfusu en düşük illerinden. 1 Kasım’da AKP’nin yüzde 68.33, MHP’nin de yüzde 23.1 oy aldığı Gümüşhane’de referandum sonuçlarına göre yüzde 75.16 oranında ‘evet’ çıktı. Bu da, 1 Kasım’daki oy oranlarına göre ‘evet’ cephesindeki partilerin aldığı oy oranına göre yüzde 16’lık bir düşüş yaşandığını ortaya koyuyor.

Erzurum

Erzurum da, ‘Evet’ oylarının yüzde 70’in üzerinde olduğu illerden. Yüzde 74.50 ile yeni sisteme ‘Evet’ diyen Erzurum’un ‘Evet’ cephesindeki AK Parti ve MHP’ye 1 Kasım’da verdiği oy oranı toplamı ise yüzde 82.40’tı. Ancak AKP’nin 1 Kasım’da aldığı yüzde 68.08’lik oy oranının üzerinde ‘Evet’ çıktı. Bu durumda MHP seçmeninin bir bölümün 'Evet' oyu verdiği görülse de, toplamda 12 puanlık bir düşüş olduğu dikkat çekiyor.

Yozgat

Yozgat da, yüzde 74.24'le en yüksek oranda ‘Evet’ diyen ilk 10 ilin arasına girdi. AK Parti ve MHP seçmeninin büyük çoğunlukta olduğu Yozgat’ta ‘Evet’ cephesindeki AKP’nin oyu 1 Kasım’da yüzde 64.83, MHP’nin oyları ise yüzde 12.49’du. ‘Evet’ oyları, iki parti seçmeninin 1 Kasım’daki oy oranına yaklaştı. Yozgat'ta toplamda yüzde 3'lük bir kayıp sözkonusu.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ta ‘Evet’in oranı yüzde 73.95. ‘Evet’ cephesinde yer alan AKP 1 Kasım’da yüzde 71.79 oranında oy almıştı. MHP oyları da yüzde 12.93’tü. Yine ‘evet’i desteklediğini açıklayan BBP’nin oy oranı da yüzde 0.87’ydi. Üç partinin oy oranı toplamı 85.6’nın üzerindeydi. 16 Nisan’da Kahramanmaraş’ta ‘Evet’ cephesine desteğin yüzde 12’ye yakın bir oranda düştüğü görülüyor.

Çankırı

AKP’nin kalelerinden olan Çankırı da 16 Nisan’da yüzde 73,46 oy oranıyla ‘Evet’ diyen illerden. 1 Kasım’da ilin AKP ve MHP’ye verdiği destek yüzde 90’ın üzerindeydi. 'Evet' cephesinin 1 Kasım'a göre Çankırı'daki kaybı yaklaşık yüzde 16'nın üzerinde.

Bingöl 

Referandumda yüzde 72.15 ile yüksek oranda ‘Evet’ oyu veren illerden Bingöl ise, ilk 10 il arasından ‘Evet’ cephesinin 1 Kasım’da aldığı oy oranının üzerine çıkan tek il oldu. 1 Kasım’da AKP Bingöl’den yüzde 64.60, MHP yüzde 1.76, BBP ise yüzde 0.84 oranında oy almıştı. Yani ‘evet’ cephesinin oy oranı toplamı yüzde 68’e ulaşmamıştı.

Konya

Ve AKP’nin kalelerinden Konya... Konya’dan da yüzde 72.89 oranında ‘Evet’ çıktı. AK Parti1 Kasım’da yüzde 74.52, MHP yüzde 11.40 oranında oy almıştı. İki partinin toplam oyu 85,92 idi. Referandumda "Evet" oyları Ak Parti'nin 1 Kasım'da tek başına aldığı oydan bile düşük çıktı. 1 Kasım seçimlerindeki sonuca göre, 'Evet' cephesinin referandumdaki kaybı 13 puana yakın.

 

 

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;