Türkiye

En yüksek ‘Hayır’ çıkan 10 il

En yüksek ‘Hayır’ çıkan il, yüzde 80’in üzerinde 'Hayır' oyuyla Tunceli oldu. Batı illerinde katılımda küçük bir artış olurken ‘Hayır’ cephesinin 1 Kasım’da aldığı oyların üzerinde bir oranla seçmen ‘Hayır’ dedi. Katılımın 1 Kasım'a göre düşük olduğu Güneydoğu illerinde ise, ‘Hayır’ oyları HDP’nin oylarından az.

Konular: Türkiye

Türkiye’de yönetim sisteminin değişmesini öngören 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ oyları Trakya, Ege ve Akdeniz kıyıları ile Kürt illerinden çıktı. En yüksek ‘Hayır’ oyu, HDP ve CHP seçmeninin en yüksek oranda olduğu Tunceli’den çıktı.

CHP’nin kalesi olarak bilinen Trakya ve kıyı illerinde ‘Hayır’ oyları, CHP ve HDP oylarının çok üzerine çıktı. HDP’nin güçlü olduğu illerde ise ‘Hayır’ oyları, HDP’nin hem 1 Kasım hem 7 Haziran’da aldığı oyların altına düştü. Sadece Iğdır’da ‘Hayır’ oyları, HDP’nin son seçimlerde aldığı oyların üzerine çıktı.

Batı’da seçime katılım oranı il bazında yaklaşık yüzde 1 oranında artarken, Güneydoğu illerinde çoğunlukla yüzde 7-8 oranında düşüş var.

Tunceli 

Yüzde 80’in üzerinde ‘Hayır’ oyu çıkan tek il olan Tunceli'de HPD ve CHP’nin oy oranı toplamı 1 Kasım’da yüzde 85’in üzerindeydi. 16 Kasım'da Tunceli'de 'Hayır' oranı yüzde 80.42 oldu. Tunceli’deki ‘Hayır’ oyları, 7 Haziran’da ‘Hayır’ cephesinin oy oranı toplamına yaklaştı. Katılım oranında ise, 1 Kasım seçimine göre artış var. Yüzde 3 oranında artan katılım 16 Nisan’da yüzde 83 oldu.

Şırnak

En yüksek oranda ‘Hayır’ oyu çıkan ikinci il Şırnak da HDP’’nin kalelerinden. Yüzde 71.59 ile ‘Hayır’ diyen Şırnak’ta, hem 1 Kasım hem 7 Haziran’da sadece HDP’nin oyları yüzde 85’in üzerindeydi. CHP oyları ise yüzde 1’de kalmıştı. ‘Hayır’ cephesinin oylarında yüzde 14 oranında düşüş görüldü. Oy kullanım oranı is,e 1 Kasım’a göre yüzde 90’dan yüzde 84’2 indi.

Kırklareli

‘Hayır’ın belirleyicisi olan Trakya bölgesinde en yüksek ‘Hayır’, yüzde 71.33’le Kırklareli’nden çıktı. 1 Kasım genel seçiminde CHP oyları yüzde 55.7, HDP oyları ise yüzde 1.8’di. 16 Nisan’daki ‘Hayır’ oyları, 1 Kasım’a göre iki partinin aldığı oy oranı toplamından yüzde 14 daha fazla.

Edirne

Trakya'da en yüksek ‘Hayır’ın çıktığı diğer il Edirne oldu. Yüzde 70.5’le ‘Hayır’ diyen Edirne’de, CHP’nin 1 Kasım’daki oy oranı yüzde 57’ydi. HDP ile CHP’nin oy oranı toplamı ise yüzde 60’a yaklaşmıştı. Edirne de, Kırklareli gibi iki partinin oylarına göre büyük oranda farkla ‘Hayır’ dedi.

Muğla

Ege’de en yüksek ‘Hayır’ oyu çıkan il Muğla oldu. Yüzde 69.31 oranında ‘Hayır’ diyen Muğla'da, 1 Kasım’da CHP 48.4, HDP ise yüzde 4.1 oranında oy almıştı. Muğla da ‘Hayır’ oyları, iki partinin oy oranı toplamına göre yüzde 17 oranında artmış görünüyor. Muğla'da katılım oranı yüzde 2 artarak yüzde 88’e yükseldi.

İzmir

Türkiye’nin üç büyük ilinden, CHP’nin son seçimlerde aralıksız olarak birinci çıktığı tek il olan İzmir de yüzde 68.78’le en fazla oy oranıyla ‘Hayır’ diyen altıncı il oldu.

İzmir’de CHP’nin oy oranı 7 Haziran’da da 1 Kasım’da da az farkla yüzde 45’in üzerine çıkmıştı. 7 Haziran’da yüzde 10’un üzerine çıkan HDP oyları ise, 1 Kasım’da yüzde 8.6’ya düşmüştü. ‘Hayır’ cephesindeki iki partinin oyları yüzde 55 civarındayken İzmir, 16 Nisan’da bu oranın çok üzerine çıkarak ‘Hayır’ dedi. Katılım oranı yüzde 1 artarak yüzde 89 oldu.

Diyarbakır

Güneydoğu Anadolu’da Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu en büyük il olan Diyarbakır, yüzde 67.58’le en yüksek oranda ‘Hayır’ diyen yedinci il oldu.

Diyarbakır’da ‘Hayır’ oylarının, HDP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım’da aldığı oy oranından düşük olması dikkat çekti. HDP, 7 Haziran’da yüzde 79.1, 1 Kasım’da da yüzde 72.8 oranında oy almıştı. CHP’nin oy oranı ise, iki seçimde de yüzde 1 civarında kalmıştı. Yani, ‘Hayır’ oylarında 1 Kasım’a göre yüzde 5 oranında bir düşüş yaşandı. Katılım ise, yüzde 88’den 80’e düştü.

Hakkari

Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı birçok ilde olduğu gibi Hakkari’de de büyük oranda ‘Hayır’ çıktı ancak bu oy oranı HDP’nin önceki seçimlerde aldığı oy oranına ulaşamadı. HDP’ye 7 Haziran’da yüzde 86.4, 1 Kasım’da yüzde 83.7 oranında oy veren Hakkari, yüzde 10’a yakın oranda ‘Hayır’ cephesinden uzaklaşmış görünüyor. Bu düşüşe rağmen, ülke genelindeki ‘Hayır’ oylarını yükselten Hakkari, yüzde 67.47 oranla en yüksek oranda ‘Hayır’ oyu veren sekizinci il oldu. Katılım oranı yüzde 88’den yüzde 80’e düştü.

Iğdır

Son yerel seçimde MHP ile HDP’nin başa baş mücadele ettiği Iğdır’da da ‘Hayır’ oyları açık ara önde. Yüzde 65.14’le ‘Hayır’ diyen Iğdır’da HDP, MHP ile arasındaki farkı 2015’teki seçimlerde açmıştı. 7 Haziran’da yüzde 56.7 oy alan HDP, 1 Kasım’da da yüzde 52.6 oy oranıyla birinci parti çıkmıştı. CHP'nin oy oranı ise, 7 Haziran’da aldığı yüzde 3.6’dan 1 Kasım’da yüzde 1.7’ye düşmüştü. ‘Hayır’ cephesindeki iki partinin oy oranı toplamı 7 Haziran’da yüzde 60’ı geçerken, 1 Kasım’da yüzde 55’in altında kalmıştı.Iğdır, 16 Nisan’da bu oranı yüzde 10 artırarak en yüksek oranda ‘Hayır’ oyu veren dokuzuncu il oldu. Katılım oranı yüzde 82’den yüzde 76’ya düştü.

Iğdır, bu on il arasında ülkenin doğusunda olan, son seçimlerde HDP’nin aldığı oy oranından daha yüksek oranda ‘Hayır’ diyen tek Kürt ili oldu.

Aydın %64.26

En yüksek oranda ‘Hayır’ diyen onuncu il de, Ege bölgesindeki Aydın oldu. Batı’da ‘Hayır’ diyen birçok il gibi Aydın'da da 'Hayır' oyları, ‘Hayır’cı cephenin oy oranı toplamının çok üzerine çıktı. 7 Haziran ve 1 Kasım’da CHP ve HDP’nin oy oranları toplamı yüzde 47-48 civarında olan Aydın’da ‘Hayır’ oyları yüzde 64.26’yı buldu. Diğer seçimlerde yüzde 87 olan katılım oranı ise sadece yüzde 1 arttı.

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;