Türkiye

Kazanlıların kepçeyle darbeye direnişi

Darbe girişimcilerinin gece Ankara'da bazı yerleri bombaladıkları F16 uçakları Akıncı Üssü'nden kalkıyordu. Üssün bulunduğu Kazan ilçesinde yaşayan vatandaşların darbeye direnişi bir kahramanlık öyküsü yarattı. O sırada Genelkurmay Başkan'ı Akar'ın üste tutulduğunu bilmeyen Kazanlılar, gece kamyonlar ve kepçelerle üssün kapısına dayandı, üzerlerine ateş açıldı, ölenler oldu. Kazanlılar gece boyu yaşananları Al Jazeera'ye anlattı.

Konular: Türkiye
Genelkurmay Başkanı'nın darbeci askerlerden kurtarıldığı Akıncı Üssü'nden öğlen yine dumanlar yükseliyordu. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş]

Saat 01.00... Türkiye'de Silahlı Kuvvetlerin bazı unsurları darbe yapmaya kalkıştı. Sokaklarda tanklar var... Ankara'da F-16'lar ve Sikorsky helikopterler Meclis'in de aralarında bulunduğu bazı noktaları bombalıyor.

Aynı saatlerde Ankara'nın Kazan ilçesinde ise başka bir hareketlilik var. Çünkü uçakların kalktığı Akıncı Askeri Üssü bu ilçede. Şehrin bombalandığı haberlerini alan Kazanlılar bu darbe kalkışmasının ana üssünün hemen yanıbaşlarında olduğunu duyunca harekete geçti. Kendi aralarında organize oldular. 4 otobüs, sivil araçlar, iş makineleri ve kepçelerle üsse doğru yola çıktılar. Aralarında inşaat işçileri, seramik ustaları vardı, hepsi işinde gücünde olan sıradan insanlardı.

O sırada Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın üste alıkonulduğunu tüm Türkiye gibi onlar da bilmiyordu.
Sonrasında yaşananlar ise, Kazanlılar gibi Türkiye'nin de unutamayacağı bir kahramanlık öyküsüne dönüştü.
Al Jazeera, gece boyu üssün kapısında bekleyen, şimdi ise üssü gören bir noktada ne olup bittiğini anlamaya çalışan Kazanlılarla konuştu.

Kazanlı Ferhat Seven, "Uçakların darbeciler için mi kalkıyor diye öğrenmek istedik" diyor.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Zahidin Köşüş]]

Ferhat Seven - 39 yaşında - İnşaat işçisi, kalıp ustası:

"Gece arabayla, otobüsle ne bulduysak üssün kapısına geldik. Amacımız içeri girip, uçakların kalkmasını önlemekti. Önce kapıda sorduk, uçaklar darbeciler için mi kalkıyor diye öğrenmek istedik. Öyle olmadığını söylediler ama sonra 10 dakika geçmedi asker üstümüze ateş açtı. İlk beş sıra gitti. Ben de önlerdeydim, demek ki vadem bitmemiş. Nasıl oldu anlamadım, millet yere yığıldı, ben yürüyerek çıktım."

Bekir Kaya: Üzerimize Ateş açtılar, çok yaralananlar oldu.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera]]
Bekir Kaya - 45 yaşında - Seramik ustası:

"Gece kendi araçlarımızla kepçeyle, kamyonla geldik. Kapıda biri sivil kıyafetli iki asker vardı. "Uçaklar kalkmasın, Meclis'i vurmasın" dedik. Önce bize biz Cumhurbaşkanı'mızın emrindeyiz dediler. Sonra birden her yeri kararttılar, üstümüzde helikopterler uçmaya başladı. Bize 3 dakika içinde geri çekilmemizi söylediler. Uçaklar kalkmaya devam ediyordu. Çekilememeye karar verdik. Üzerimize Ateş açtılar, çok yaralananlar oldu. Ölü olduğunu söylüyorlar. Biz Genelkurmay Başkanı'nın burada olduğunu bilmiyorduk, o kadar ortalığı ayağa kaldırdık ki öyle anladılar."

Okay Yeniçeri: Onların ellerinde silah vardı, bizim hiç bir şey yoktu.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş]]
Okay Yeniçeri-29 yaşında-işçi:

"İçeri girmek istedik. Kapıdaki askere, 'Bizim için mi, darbeciler için mi kalkıyor bu uçaklar?' Diye sorduk Üstümüze ateş açtılar. Canımız pahasına girmeye çalıştık, giremedik. Onların ellerinde silah vardı, bizim hiç bir şey yoktu. Canla başla girmek istedik. Şimdi artık kesin sonuç için cevap almak istiyoruz."

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;