15 Temmuz darbe girişimi

OHAL düzenlemeleri hazırlanıyor

Ülke genelinde ilan edilen üç aylık OHAL kapsamında çıkarılacak KHK'lar için çalışma başlatıldı. Öncelik gözaltı sürelerinin uzatılmasında. Kamudan Gülen Cemaati mensuplarını geri dönemeyecekleri şekilde çıkarmak için Başbakanlık çalışacak. Cemaat okulları kapatılırken, öğrencileri de kamu okullarına dağıtılacak.

[Fotoğraf: AA]

Anayasa'ya göre, 21 Temmuz itibariyle Türkiye genelinde ilân edilen olağanüstü hâl (OHAL) süresince hükümetin "olağanüstü hâlin gerekli kıldığı konularda" Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi buluyor. Yani, OHAL hükümete yasa gücünde düzenleme yapma imkanı tanıyor.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, çıkarılacak KHK'lar konusunda Başbakan Binali Yıldırım bakanlar ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Bu toplantıda KHK'ların içeriği konuşuldu.

Hedef OHAL'i 40 günde bitirmek

Yıldırım'ın toplantıda bakanlara şimdilik OHAL'i 3 ay sürdürme niyeti olmadığı mesajını verdiği öğrenildi. Yılıdırım'ın  bakanlara gerekli kararların bir an önce alınıp, hızla yürütülmesi gerektiğine dikkat çekerek "40 günse 40 gün, belki 1.5 ay. Hemen tamamlayıp kaldırmalıyız" dediği aktarıldı. 

Öncelik gözaltı sürelerinin uzatılması

Kaynaklar şu anda sınırlı sayıda KHK çıkarılmasının  hedeflendiğini söyledi.

Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında bir koordinasyon kurulu oluşturuldu. Amaç, en geç hafta sonunda KHK’lar ile çalışmaları tamamlamak. 

Düzenlemede öncelik ise gözaltı sürelerinin uzatılmasına yönelik olacak.  Örgütlü suçlarda 4 günle sınırlı olan gözaltı süreleri uzatılacak. Adalet Bakanlığı'nın gözaltı sürelerini bir haftadan daha uzun süreye çekebilecek düzenleme için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Kamu ile ilişik kesilecek

Yapılacak ikinci düzenleme ise, FETÖ kısa adıyla anılan 'Fethullah Gülen Terör Örgütü' ile irtibatlı kişilerin kamudan temizlenmesi olacak. Halen görevden uzaklaştırılan personelin bir daha devlet memuriyetine giremeyecek şekilde kamudan temizlenmesi sağlanacak. 

Devlet memuriyetinden çıkarılacak ancak emekliliğe hak kazanmış kişilere emekli aylığı verilip verilmeyeceği de toplantıda konuşuldu. Bazı bakanların, maaşlardan yapılmış kesintilerle oluşmuş birikime el koymanın uygun olmayacağını dile getirdiği belirtildi.

'Cemaat okulları' dağıtılacak

Fethullah Gülen Cemaati'nin okulları olarak bilinen üniversiteler ve diğer okullar da kapatılacak. Bu okullardaki öğrenciler kamu üniversite ve okullarına dağıtılacak. Böylece toplu halde bir arada olmaları engellenecek. Kamu üniversitelerine dağıtılacak öğrencilerin üniversiteye girişte aldıkları puanlar esas alınacak.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;