Türkiye

Yunanistan ziyareti fırsata çevrilebilir

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin üçüncü dönem toplantısı Başbakan Davutoğlu'nun da katılımıyla Atina'da gerçekleşecek. Peki bu toplantılar Türk işadamlarına ne tür fırsatlar yaratabilir? İşadamlarına göre ziyaret önemli kapılar açabilir.

Türkiye'nin elektrik ihracatında Yunanistan ve Irak ilk sıralarda. [Fotoğraf: Reuters]

Yunanistan ekonomisi zorlu geçen yılların ardından toparlanma sinyalleri vermeye başladı. Ekonomisi son altı yılda ilk kez büyüdü. Üçüncü çeyrekte yıllık bazda büyüme yüzde 1.7 oldu. 2014 için büyüme beklentisi yüzde 0.4, 2015 için ise yüzde 2.9.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Yunan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Erol User’e göre 2015’te Yunan ekonomisi ayağa kalkar, bu da Türkiye’ye fırsatlar yaratır:

“Türkiye de Yunanistan ile ilişkileri en üst seviyeye taşımaya çalışıyor. Daha önce atılan tohumların yeşerme zamanı.”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da, Yunanistan’ın yakınlık açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor, “Ancak nüfusu az ve sanayisi gelişmediği için de her alanda fırsat yok” diyor.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 5.6 milyar dolar oldu. Rakamların detaylarına bakıldığında ithalatın ihracata oranla çok daha fazla arttığı görülüyor, yani ticaret Türkiye aleyhine gelişiyor. 2009’da 1.6 milyar dolar ihracat, 1.1 milyar dolar ithalat yapılırken, 2010’dan sonra ithalat artıyor.

DEİK Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Tevfik Bilgin bu durumu şöyle açıklıyor:

“Yunanistan krizle birlikte başka ülkelerden ithalatı kesti. Ekonomi de zayıflayınca ürettiği malları ihracat için kullanmaya başladı. Ülkede tekstil zayıflamıştı, Yunanistan malların neredeyse tamamını bize satar hale geldi. Eskiden biz çok satarken, şimdi onlar bize daha fazla satmaya başladı.”

"Türkiye elektrik satabilir"

Peki iki ülke arasında ticaret nasıl gelişebilir?

İşadamları özellikle turizm ve enerji alanında fırsat görüyor. Yunanistan’da da ofisi olan ve yabancı şirketlere danışmanlık yapan Dr. Erol User, "Avrupa’nın bize ihtiyacı var" diyor:

“Elimizdeki en iyi koz enerji. İkinci olarak da turizm. Enerji ticaretini geliştirmeliyiz. Biz adalara elektrik satabiliriz. Adalar dizel motorlarla elektrik sağlıyor. Bu Türkiye’den sağlanabilir.”

Enerji ticaretinin dışında TANAP’ın (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi) devamı olarak Azeri gazını taşıyacak TAP (Türmenistan-Afganistan-Pakistan Boru Hattı Projesi), Putin’in Türkiye ziyaretinde açıkladığı Güney Akım yerine geçecek yeni boru hattı ve Akdeniz gazı da enerji başlıkları arasında. Putin’in açıkladığı yeni hat ile TANAP Yunanistan sınırında bitiyor. Türkiye, Trakya sınırında bir terminal kurmak istiyor. Bu da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya satılacak gazın nasıl ve kime satılabileceğini de gündemde tutacak.

DEİK Türk –Yunan İş Konseyi Başkanı Tevfik Bilgin’e göre, enerji ve özellikle de Doğu Akdeniz konusu işadamları arasında konuşulmaz ama hükümetlerarası görüşmelerde tabii ki gündeme gelecektir.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar turizmin odak olması gerektiğini düşünüyor. Yorgancılar’a göre, ortak turizm noktaları bulmak açısından bir çalışma yapılmalı. İşadamları ayrıca ticaretin ve ilişkilerin artması için İzmir-Atina arasında uçak seferlerine başlanmasını istiyor.

Türkiye’de yatırımcıların bugüne kadarki yatırımlarında turizm öne çıkıyor.  Doğuş Grubu, Atina’nın Flisvos Marina’sına, ardından da ‘Astir Palace Resort Vuliagmeni’ Yarımadası’na yüzde 15 ortak oldu.

Koç Grubu da Midilli Marina’yı Setur Marinaları ve Hellenic Duty Free ortaklığı ile işletiyor. 

Kaynak: Al Jazeera

 

Melis Kobal

Meslek hayatına 2001 yılında NTV'de muhabir olarak başladı. 2005-2011 yıllıarı arasında CNBC-e de ekonomi muhabiri olarak çalıştı. AB süreci, küresel kriz, Anadolu ile ilgili programlar hazırladı. 2009-2010 yılları arasında CNBC-e'nin Londra muhabirliğini yaptı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;