Türkiye-Yunanistan ilişkileri

2 darbeci daha Yunanistan'a başvurdu

8 darbeci askeri Türkiye'ye iade etmeyen Yunanistan, 20 Şubat'ta sığınma başvurusu yapan iki Türk askerini daha değerlendirmeye alacak. Reuters’a konuşan bir Yunan hükümet görevlisi, “Türkiye’nin iade talebinde bulunmasını beklerdik. Bu dava, çok daha ciddi duruyor” dedi.

Arşiv [Fotoğraf: AA]

Yunanistan, 20 Şubat tarihinde Dedeağaç kentinde sığınma başvurusu yapan iki kaçak Türk askerinin sığınma başvurularının son aşamasına kadar değerlendirileceğini açıkladı. Reuters’a konuşan bir Yunan hükümet görevlisi, “Türkiye’nin iade talebinde bulunmasını beklerdik. Bu dava, çok daha ciddi duruyor” dedi. Ajansa konuşan bir Türk yetkili de SAT komandosu olduğunu belirttiği iki askerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast timinde olduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın Yunanistan İltica Ofisi’nden edindiği bilgiye göre, Meriç (Evros) bölgesinde ülkeye yasadışı yollardan girdikten sonra Orestiada polis karakoluna avukatlarıyla teslim olan Üstçavuş Fatih Arık ve Kıdemli Çavuş Halit Çetin, sığınma talebinde bulundu. Yunanistan'a 15 Şubat'ta kaçak olarak giriş yaptıklarını iddia eden askerler, 20 Şubat tarihinde Dedeağaç kentinde sığınma başvurusu yaptı.

İltica ofisi, kaçak askerlere ilişkin Türkiye'den iade talebi gelmesi durumunda dahi, sığınma başvurularına ilişkin tüm yasal sürecin uygulanacağını bildirdi. Askerlerin iltica süreçlerine ilişkin ise bir takvim açıklanmadı. 

Yunan savcılığı suç duyurusunda bulunmadı

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Yunan Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, kaçak askerlerin ülkeye yasa dışı girişleri hakkında savcılığın henüz suç duyurusunda bulunmadığını belirtti. Yetkili, firari askerlerin nerede tutulduklarına ilişkin ise, "güvenlik endişeleri" sebebiyle bilgi veremeyeceklerini ifade etti. 

Türk ve Yunan yetkililer arasında söz konusu askerlerin durumuna ilişkin bilgi alışverişinin devam ettiği açıklandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos da Yunanistan'ın ilk andan itibaren 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınadığını belirterek, "Bundan sonra, askerlerin iade edilip edilmeyeceklerine hukuka ve uluslararası sözleşmelere göre Yunan mahkemeleri karar verecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan 8 darbeciyi iade etmemişti

15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopterle Yunanistan'a kaçan ve sığınma talebinde bulunan 8 askere ilişkin Türkiye'nin iade talebi, Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) tarafından geçen ay reddedilmişti.

Askerlerin sığınma başvurularının Yunanistan İltica Ofisi tarafından değerlendirilmesine devam ediliyor.

Kaynak: AA ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;