Bilim-Teknoloji

3D yazıcı ile üretilen şoförsüz otobüs yollarda

ABD'li Local Motors şirketinin 3D yazıcı ile ürettiği şoförsüz otobüs Olli, başkent Washington'da yollara çıktı.

Konular: Bilim-Teknoloji

ABD'li Local Motors şirketinin 3D yazıcı ile ürettiği şoförsüz otobüs Olli, başkent Washington'da yollara çıktı. 

Elektrikle çalışan otobüse binmek isteyen yolcular, Uber benzeri bir akıllı telefon uygulaması ile yerlerini Olli'ye bildiriyor. Olli, yolcuları bulundukları yerden alarak istedikleri yere bırakıyor. 

IBM Watson Internet of Things ile işbirliği içerisinde üretilen akıllı otobüsün güvenli bir sürüş için 30 sensörü bulunuyor. Otobüs, aynı anda 12 yolcu taşıyabiliyor. 

Otobüs; yolcuların, yol güzergahlarıyla ve turistik mekanların tarihleriyle ilgili sordukları sorulara cevap vermesini sağlayan bir yapay zekaya da sahip. 

"Uzun vadeli bir ulaşım çözümü"

Local Motors kurucusu John B. Rogers Jr. amaçlarının Olli ile uzun dönemde akıllı, güvenli ve istikrarlı bir ulaşım çözümü oluşturmak olduğunu söyledi. 

Şirket, yine uzun dönemde dünya çapında yüzlerce mikro fabrika kurarak Olli'nin seri üretimine başlamayı planlıyor.  

Kaynak: EcoWatch

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;