Suriye'de iç savaş

ABD uçakları cami bombaladı

Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Etarib ilçesindeki Cina köyündeki bir camiye, yatsı namazı vakti düzenlenen saldırıda en az 42 kişi öldü. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, bölgeye hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etse de camiyi değil El Kaide yöneticilerine ait bir toplanma yerini hedef aldıklarını iddia etti. Ancak Cina köyü ve yakınlarında camiye yönelik saldırıdan başka bir saldırının gerçekleşmemiş olması, katliamın ABD uçaklarınca gerçekleştirildiğini gösteriyor.

[Fotoğraf: AA]

Suriye'nin Halep kentinin batısındaki Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye yatsı namazı vakti düzenlenen hava saldırısı sonucu en az 42 kişi öldü.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 100’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. Saldırı sırasında camide 300'e yakın kişi bulunduğu belirtiliyor.

ABD: Biz vurduk ama cami değildi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, Cina köyüne saldırı düzenlediklerini kabul etse de vurdukları hedefin cami değil El Kaide yöneticilerinin toplanma yeri olduğunu iddia etti. ABD Savunma Bakanlığı ve CENTCOM söz konusu olayı incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını kaydetti.

Ancak Cina köyü ve yakınlarında camiye yönelik saldırıdan başka bir saldırının gerçekleşmemiş olması, katliamın ABD uçaklarınca gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Türkiye'den ilk tepki Diyanet'ten

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, saldırıyı Twitter hesabından yaptığı açıklamada kınayarak, "Bir insanı secdedeyken öldürmenin ve bir mabedin göğsünü delmenin hem Allah katında hem de insanlık önünde hiçbir açıklaması olamaz" ifadelerini kullandı.

Suriye iç savaşı 15 Mart’ta 6. yılını tamamladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, savaş sırasında 300 binden fazla kişi öldü. Suriye’ye komşu olan ülkelere 5 milyondan fazla kişi sığındı. Ülkede 13 buçuk milyon insan acil yardıma muhtaç durumuna geldi. Çözüm çabalarında hâlâ herhangi bir somut ilerleme kaydedilmedi.

Kaynak: AA ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;