Beşiktaş

Aboubakar kırmızısı

Beşiktaş forveti Aboubakar, dört gün içinde iki kez kırmızı kart gördü. Kamerunlu futbolcunun ikinci sarı kartı tartışma yaratırken spor yazarları 'kiralık' bir futbolcunun bu tarz davranmasını eleştirdi.

Aboubakar Avrupa'da attığı gollerle dikkat çekiyor. [Fotoğraf: AA]

Vincent Aboubakar, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Olympiakos maçının ardından bu kez de Antalyaspor maçında kırmızı kart görerek takımını yalnız bıraktı. 

Dinamo Kiev maçında da oyundan atılan Kamerunlu futbolcuya ciddi bir para cezasının verilmesi bekleniyor. 

Eski hakemlerden Deniz Çoban'a göre hakemin Aboubakar'a gösterdiği ikinci sarı kart hatalı bir karardı: 

"Hakem maçta bir sarı kart hariç, gösterdiği diğer sarı kartlarda haklıydı. Ne var ki; bütün gidişat hakemin lehine olmasına rağmen, 64. dakikada anlaşılmaz bir karara imza attı. Aboubakar’ı ikinci sarı kartı göstererek oyundan ihraç etti. Gösterilen sarı kartın bir sebebi olmalı ancak ben bu sarı karta bir anlam veremedim.

Diyelim ki, Aboubakar ’ın hareketi bir faulü gerektiriyordu ve hakem faulü verdi. Peki, sarı kartı neden gösterdi? Beşiktaşlı oyuncu bu hareketiyle oyunun imajını mı bozdu, başlayacak çok güzel bir atağı mı önledi, Beşiktaş savunması eksik yakalanmıştı da; takımına bu şekilde avantaj mı sağladı, kaleciye kontrolsüz bir hareket mi yaptı? Görüyorsunuz; bu sarı kart, bu maddelerden hiçbirisini kapsamıyor. Sözün özü: Hatalı bir kırmızı çıktı. Göğsünde FIFA kokartı taşıyan bir hakeme bu kart hiç mi hiç yakışmadı."

Belşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi de Deniz Çoban ile aynı görüşte:  "Nihayetinde 10 kişi kalınan maçta 1 puan şans olarak düşünülebilir. Ancak Aboubakar'a ikinci sarı kart ne sebeple verilmiş halen anlayabilmiş değilim. Araştırıyorum, soruyorum. Herkes tuhaf bir karar diyor"

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ise sarı kart pozisyonlarının tartışılabileceğini vurguladı.

Sarı kart pozisyonlarından bir tanesinin oyun gereği olduğunu ve Aboubakar'ın topla buluşurken, istem dışı olarak rakibinin ayağına bastığını belirten Güneş, "Antalyaspor hakemden şikayetçi ise daha önceki maçları nasıl aldı? Onu düşünmek lazım. Aboubakar'ın ikinci sarı kart pozisyonu hakeme uzaktı. Sarı kart çıkardı veya çıkmazdı bilmiyorum. Onu Ali Şafak Bey daha iyi bilir. Ben kuralları fazla bilmiyorum. Çok da konuşmak doğru değil. Ama hakem haksızlık yaptı. Bu yüzden şikayetçi olduk. Sahada 10 kişi kalmıştık, yetmedi 9 kişi kalsaydık keşke. Kazanınca mı hakemler iyi olacak?" değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet Gazetesi'nden Attila Gökçe ise "Yazarken, bir de baktım ki Vincent Aboubakar, kaleci Ferhat’ı engellemekten ikinci sarıyı görüp kırmızıyla oyundan ihraç ediliyor. Olimpiyakos maçında yaptığı “delilik” ise dünkü davranışı da “zırdelilik” olmalı. Bu hareketin kuralla da ilgisi yok, akılla da! Böyle bir oyuncunun gollerine de tav olmamalı. Kiralık bir futbolcunun -golleri bir yana-  bu kadar kötü bir karne ile ne kadar güven verdiği tartışılır. Bonservisi 10 milyon euroymuş. Kırmızılar pazarlık olacaksa fiyat ayarlamasını gerektirebilir" diye yazdı. 

Hürriyet Gazetesi'nden Ali Ece de Aboubakar'ın kırmızısını "Aboubakar’ın çiğliği, amatörlüğü yüzünden perşembe gecesi 50 dakika 10 kişi oynayınca ister istemez yorgun oluyorsun. Bir santrfor 4 günde 2 kırmızı kart görür mü? Demba Ba ya da Gomez’i aynı şekilde düşünebiliyor musunuz? Gomez’den sonra Aboubakar, güllerle dolu bir yataktan sonra dikenlerin üstünde uyumaya çalışmak gibi bir şey! Neyse ki kalede Fabri var, yoksa uyusan da sürekli kâbus görmekten yine kan ter içinde kalırdın. 4 günde 90 dakika 1 kişi eksik oynamak zorunda kalan oyuncular, milli maç arasında deliksiz uykuyu fazlasıyla hak ettiler. Aboubakar da Kamerun’a değil her sabah 7’de Sarıyer-Beşiktaş minibüsüyle kulüp binasına gitsin." diye yorumladı. 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;