AKP

AK Parti'de yeni MYK

AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, 5. Olağan Genel Kongre'nin ardından ara vermeden MKYK'yı toplantıya çağırdı. Partinin ikinci önemli ve yetkili organı Merkez Yürütme Kurulu'nun üyeleri ve görevleri belirlendi.

AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde Ahmet Davutoğlu 1353 geçerli oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 12 Eylül Cumartesi yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kongresi’nin ardından ara vermeden Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nu (MKYK) topladı. Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantı saat 19.20'de başladı. AK Parti Genel Merkezi'ndeki MKYK toplantısından partinin ikinci önemli ve yetkili organı Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) yeni üyeleri ve görevleri belirlendi. Yeni MYK'nın ilk toplantısı da Davutoğlu başkanlığında saat 22.00'de başladı. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Ömer Çelik yeni MYK'nın şu isimlerden oluştuğunu açıkladı:

Genel sekreter: Abdülhamit Gül

Genel başkan yardımcıları:

Siyasi ve hukuki işler: Mehmet Ali Şahin

Teşkilat: Mustafa Ataş

Seçim işleri: Bekir Bozdağ

Tanıtım ve medya: Ömer Çelik

Dış ilişkiler: Mevlüt Çavuşoğlu

Sosyal işler: Nükhet Hotar

Yerel yönetimler: Mehmet Özhaseki

Ekonomi: Naci Ağbal

Sivil toplum ve halkla ilişkiler: Selçuk Özdağ

Mali ve idari: Vedat Demiröz

Ar-Ge: Fatma Betül Kaya

İnsan hakları Ayhan Sefer Üstün

Çevre, şehir ve kültür: Çiğdem Karaaslan

MKYK listesine 4 genel başkan yardımcısı ve genel sekreter giremediği için bu isimler değişti. Ancak bunun dışında da bazı değişiklikler olması bekleniyordu. Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay MKYK listesine giremeyen isimlerdendi. Atalay’ın yerine Ömer Çelik getirildi. Çelik aynı zamanda parti sözcüsü oldu.

Mevcut AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partinin iki numaralı koltuğu olarak görülen bu görevini korudu. Bu görev için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın danışmanı olan ve adı kongreye çok kısa süre kala genel başkanlık için geçen Binali Yıldırım’ın da adı geçiyordu. 

İki yeni başkanlık

5. Olağan Kongre’de tüzük değişikliğiyle iki genel başkan yardımcılığı daha kuruldu. Bunlar insan hakları ile şehir, çevre ve kültürden sorumlu başkanlıklar. Bunlar için de yeni isimler belirlendi. İnsan haklarından sorumlu başkanlığa Ayhan Sefer Üstün; çevre, şehir ve kültürden sorumlu başkanlığa Çiğdem Karaaslan getirildi.

19 kişilik MYK; parti genel başkanı, 11 genel başkan yardımcısı, genel sekreter ve dört grup başkanvekili ile kadın ve gençlik kolları başkanlarından oluşuyor. Genel Sekreter Abdülhamit Gül oldu.

Şimdi Davutoğlu ve MYK'nın 1 Kasım genel seçimleri için seçim listesi hazırlıklarına bir an önce başlaması gerekiyor. Zira 18 Eylül’de milletvekili aday listeleri teslim edilecek. 

Davutoğlu'nun yeniden genel başkan seçildiği AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi'nde 50 kişilik MKYK listesi seçimle belirlenmişti. 50 kişiden oluşan MKYK listesinde bir önceki listede yer alan bazı isimler yerlerini korumuştu. Bunlar:

Abdülhamit Gül, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Bülent Gedikli, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Muş, Mevlüt Çavuşoğlu, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Nükhet Hotar, Mustafa Şentop, Ömer Çelik, Öznur Çalık ve Süleyman Soylu.

Geçen listede yer alan 32 isim bu kez partinin en üst karar organında olamayacak. Listeden çıkarılanlar arasında sürpriz sayılabilecek isimler var. Bunlar arasında Bülent Arınç, Beşir Atalay, Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Sadullah Ergin en dikkat çekici olanlar.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;