Türkiye

Aşkın ve sevginin filmini çektiler

İzmir'de senaryo yazımı, oyunculuk ve kamera eğitimi alan down sendromlu 10 genç, hazırladıkları "Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek" adlı kısa film ile aşk ve sevgiyi anlattı.

Konular: Türkiye

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Kerem Kaban'ın "film terapi" projesi, 10 down sendromlu gencin katılımıyla aşkı, neşeyi anlatan 7 dakikalık bir görsel öyküye dönüştü.

Bilişsel-davranışsal yaklaşımlar için destekleyici bir araç olarak kullanılan film terapi projesine katılan down sendromlu Bilgesu Türkmen, Serdal Rodoplu, Can Ural, Bora Kırlıoğlu, Ece Güngör, Deniz Ayçe Karagöz, Özgür Kıvrık, Gözde Çetin, Gülçin Kayhan ve Erman Yıldız, bir süre senaryo yazımı, kısa film yapımı ve ekipman kullanımı eğitimi aldı. Daha sonra yazdılar, oynadılar, çektiler ve yönettiler. Kendi yaşamlarından yola çıkan gençler, filmlerine "Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek" adını verdi.

31 yaşındaki Bora Kırlıoğlu, filmdeki rol arkadaşı 25 yaşındaki Deniz Ayçe Karagöz'e engelliler için düzenlenen bir etkinlikte âşık olduğunu; hazırladığı senaryoda da bu aşkı anlatmak istediklerini söyledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;