Türkiye

Bakanlık'tan GDO yanıtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, genetik yapısı değiştirilmiş (GDO’lu) ürünlerdeki GDO miktarını binde 9’la sınırlayan mevzuatla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık yeni mevzuatın GDO miktarını esnetme politikası olmadığını açıkladı.

Konular: Türkiye
GDO teknolojisi 1980'lerden onra yaygınlaştı, beraberinde etik ve sağlık tartışmaları getirdi. [ShutterStock]

Bakanlık sadece yem amaçlı ithal edilen bazı ürünlerde, mevcut mevzuatta GDO’nun bulaşma ihtimaliyle ilgili mağduriyetler yaşandığını belirterek, yeni düzenlemeyle bu mağduriyetlerin giderilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Türkiye'de GDO ile ilgili işlemlerin Biyogüvenlik Kurulu tarafından denetlendiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni düzenlemenin üniversiteler, bakanlıklar ve ilgili meslek kuruluşlarından alınan görüş ve öneriler doğrultusunda hazırlandığı açıklamasını yaptı:

"Biyogüvenlik Kurulu, geçtiğimiz yıllarda 'sadece yem amaçlı alarak kullanılmak üzere 3 soya ve 14 mısır geninin ithalatına izin vermiştir. Ancak sadece yem amaçlı ithal edilen bazı ürünlerde, mer'i mevzuatımızda bulaşma ve bulaşma miktarının ne olduğu hususu yer almadığından, GDO'lu olmadığı halde, bulaşmadan kaynaklanan mağduriyetler yaşanmıştır. Yapılan bu değişiklik ile 'bulaşma' kavramına açıklık getirilerek bu tereddüt, eksiklik ve mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu yeni düzenleme, hukuki sorunları bertaraf etmek ve tereddütleri gidermek amacıyla hazırlanmış olup GDO'nun gıdada kullanımına izin vermeye yönelik değildir."

'GDO'lu üretim yasaktır'

Bugün resmi gazetede yayınlanan düzenlemenin, GDO'nun gıdada kullanımına izin vereceği yönündeki haberleri yalanlayan bakanlık eleştirileri de "Türkiye'de GDO ve ürünlerinin gıda amaçlı olarak kullanılması ve GDO'lu üretim yapılması da tamamen yasaktır" ifadeleriyle yanıtladı. 

Ürünlerdeki GDO miktarına binde 9 sınırlaması  getiren yeni mevzuatın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bazı uzmanlar bunun dünya standartlarına uygun olduğunu belirtmişti. Bazı uzmanlar da bunu GDO miktarını esnetme politikası olarak nitelendirmişti.
1980'lerden sonra yaygınlaşan GDO, insanlığın tarıma teknik müdahalelerle yiyecek içeceklere istedikleri özellikleri kazandırma çalışmalarının bir sonucu. En çok mısır, pirinç, soyada kullanılıyor.
Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;