Türkiye

Beyaz'a 'terör' soruşturması

Kanal D'de yayımlanan Beyaz Show programına katılan bir izleyicinin kullandığı ifadeler nedeniyle sunucu Beyazıt Öztürk, program sorumlusu ve canlı yayına bağlanan kişi hakkında 'terör örgütü propagandası yaptıkları' iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Konular: Türkiye, Medya

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"8 Ocak 2016 tarihinde Kanal D isimli televizyon kanalında yayınlanan Beyaz Show isimli programda terör örgütü propagandası yapıldığı iddiasıyla ilgili olarak cumhuriyet başsavcılığımızca 9 Ocak tarihinde soruşturma başlatılmıştır. Program CD'si incelenmeye alınmış olup, program sorumlusu, canlı yayına bağlanan ve program sunucusu soruşturma kapsamına alınmıştır."

Beyaz Show'daki ifadeler 

Cuma gecesi yayınlanan programa telefonla bağlanan ve öğretmen olduğunu söyleyen Ayşe Çelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Öğrencilerini terk eden öğretmenlere seslenmek istiyorum. Bir daha oralara nasıl dönecekler. O tertemiz çocukların gözlerinin içine nasıl bakacaklar. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın."

Ayşe Çelik'in ifadeleri, stüdyoda bulunan bazı seyirciler tarafından da alkışlanmış, Beyazıt Öztürk de, "Elimizden geldiğince biz de duyurmaya gayret ediyoruz, emin olun. Ama bu söyledikleriniz bir kez daha bize ders oldu. Daha fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Oradaki insanlara selam olsun" diye konuşmuştu.

Kanal D'den açıklama, Beyaz'dan özür

Bu açıklamaların, sosyal medyada ve bazı medya organlarında 'terör propagandası' olduğu iddiasıyla eleştirilmesi üzerine Kanal D yönetiminden açıklama yapıldı. 

Açıklamada, yayına bağlanan kişi, 'provokasyon' yapmakla suçlandı ve "Doğan TV ve Kanal D ilk günden bugüne devletin yanında yer almıştır" ifadesi kullanıldı.

Sunucu Beyazıt Öztürk de pazar akşamı Kanal D ana haber bülteninde canlı yayına çıkarak, özür dilemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ben de olsam tepki verirdim böyle bir durumda. Benim tarafımdan dinlenmediği için... Canlı yayın zor bir şey. Başıma gelmeyecek bir şey değil; işte geldi. Konukların seyircilerin önünde olması, arkadaşların, herkes izliyor. Kendi iç sesimden duyamadım, ne olduğunu da almadım. 'Terör örgütünü alkışlatıyor' dediler. Aklımızdan geçmeyecek bir şey bu. Bunu yapmam. Ondan dolayı söyleyeceklerim bu kadar, gerçekten de istemeden yaptığım bir şeyler olmuşsa ki olmuş, özür diliyorum."

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Ayşe Çelik hakkında terör örgütü propagandası yapmaktan soruşturma başlatmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise Ayşe Çelik'in öğretmen olmadığını duyurmuştu. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;