Suriye'de iç savaş

BM çalışanlarından Suriyelilere saygı duruşu

BM çalışanları, Suriye iç savaşının 6’ncı yılını tamamlaması nedeniyle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, 'Suriye'de katliamı durdurun' mesajını verdi.

New York’taki BM ana merkezindeki personel Suriye’de ölenler için saygı duruşu düzenledi. 

Ucu düğümlü tabanca heykelinin önünde toplanarak çalışanlar, üzerinde Suriyeli çocukların resimlerinin olduğu ve ‘bunlar hedef değil’ yazısının olduğu pankartlar açtı.

BM’de çalışan 3 bin 500 personel, Güvenlik Konseyi üyeleri başta olmak üzere BM'ye üye ülkelere seslendi. Çalışanlar, "Suriye’deki kanı durdurma" çağrısı yapan bir bildiriyi imzaladı.

Çalışanlar, amaçlarının savaşın susturduğu insanların sesi olmak ve BM üye ülkelerine ve dünya liderlerine katliamın durdurulması gerektiği mesajını göndermek olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "Dünyadaki tüm BM merkezlerinde ve kurumlarında tüm çalışanlar, Suriye’de altı yıldan beri devam eden katliamın durdurulması gerektiği mesajını iletmek için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu" ifadesini kullandı.

Suriye iç savaşı 15 Mart’ta 6’ıncı yılını tamamladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, savaş sırasında 300 binden fazla kişi öldü. Suriye’ye komşu olan ülkelere 5 milyondan fazla kişi sığındı.

Ülkede 13 buçuk milyon insan acil yardıma muhtaç durumuna geldi.

Çözüm çabalarında hâlâ herhangi bir somut ilerleme kaydedilmedi.

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;