Türkiye-AB ilişkileri

Çavuşoğlu: 16 Nisan'dan sonra AB'ye son önerimizi sunacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile vize muafiyetiyle ilgili "16 Nisan'dan sonra AB'ye son önerimizi sunacağız. Ondan sonraki süreci nasıl sürdüreceğimizi değerlendirip aldığımız kararları paylaşacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyetiyle ilgili olarak 16 Nisan'da yapılacak referandum sonrasını işaret etti. Çavuşoğlu, "16 Nisan'dan sonra AB'ye son önerimizi sunacağız. Ondan sonraki süreci nasıl sürdüreceğimizi değerlendirip aldığımız kararları sizlerle paylaşacağız. AB ile vize sorununu çözmek istiyoruz. Bu vize serbestisini de almamız lâzım. En son imzaladığımız göç anlaşmasının bir parçasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, "Yıllarca bize 'AB kriterleri' diyerek dayattıkları ne varsa, şimdi hepsini kendileri ayakları altına alıyor. Şu 16 Nisan bir bitsin, 16 Nisan bittikten sonra masaya oturacağız, konuşacağız. Bu devran böyle yürümez" demişti.

Erdoğan ayrıca Türkiye'de AB ile müzakerelere devam edip etmemenin sorulacağı bir referandum yapılabileceğini de söylemişti.

"Şimşek başkanlığında bir heyet Moskova'ya gidecek"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya ile uçak krizi sonrası atılan normalleşme adımlarına da değindi. Çavuşoğlu, "Önümüzdeki hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in başkanlığında bir heyet Moskova'ya gidecek. Rus muhataplarımızla oturup konuşacağız, tüm engelleri kaldırmak için inşallah bir mutabakatı sağlarız" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;