Suriye'de iç savaş

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: YPG'yi Münbiç'ten ya gönderemiyor ya da göndermek istemiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münbiç operasyonuna katılan YPG'lilerin, operasyon bitmesine karşın Fırat'ın doğusuna geçmemesiyle ilgili ABD'yi suçladı. Çavuşoğlu, "Obama söz verdi, Biden söz verdi, Kerry söz verdi. Yani tüm yetkililer söz verdi. Şimdi ya geri gönderemiyorlar, yani YPG'ye söz geçiremiyorsunuz, ya da göndermek istemiyorsunuz. Bunun başka bir seçeneği yok" diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile ortak basın toplantısında konuştu. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş]

İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç operasyonuna katılan YPG'lilerin, operasyon sonrasında Fırat'ın doğusuna çekileceği yönünde ABD'nin kendilerine söz verdiğini hatırlattı ancak bu sözün yerine getirilmediğini söyledi. 

Çavuşoğlu, "Obama söz verdi, Biden söz verdi, Kerry söz verdi. Yani tüm yetkililer söz verdi. Şimdi ya geri gönderemiyorlar, yani YPG'ye söz geçiremiyorsunuz, ya da göndermek istemiyorsunuz. Bunun başka bir seçeneği yok. 200'den fazla YPG unsuru Münbiç'te. 200 YPG'liyi Fırat'ın ötesine gönderemiyorsanız, o zaman diğer alanlarda YPG'ye nasıl güveneceğiz?" ifadelerini kullandı

Çavuşoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Münbiç operasyonunda, bazı YPG unsurlarının geriden lojistik amaçla katılması gerektiğini ortaya koyunca müttefikimiz ABD, Biz bunun yanlış politika olduğunu söyledik. Ama sonra bir şartla buna bir şekilde olur verdik. Münbiç operasyonu biter bitmez YPG'liler Fırat Nehri'nin gerisine gidecek. Fırat Nehri'nin gerisine gitmesi demek oralarda bunların uyguladığı politikalara katılıyoruz anlamına gelmez. Şu anda YPG unsurları halen Münbiç'te."

Kurtulmuş, "YPG'nin Menbiç'i boşaltmakta olduğunu görüyoruz" demişti

Menbiç'teki YPG unsurlarıyla ilgili hükümetten son olarak Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuşmuş ve "Bu konuda sonuç almaya devam ediyoruz. Özellikle Menbiç'te YPG güçlerinin önemli bir kısmının Fırat'ın doğusuna doğru çekilmekte olduğu, Menbiç'i boşaltmakta olduğunu görüyoruz. Bu da Türkiye için önemli ve olumlu bir gelişmedir" demişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;