Sağlık

Cerrahi müdahalelere yerli dokunuş

Isparta'da, Süleyman Demirel Üniversitesi'nden bilim insanları, Türkiye'deki sağlık sektöründe yurtdışına bağımlılığın olduğu tıbbi aletlerden biri olan cerrahi müdahalelerde keski amaçlı kullanılan plazma koter adlı aleti yerli imkânlarla üretti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, cerrahi müdahalelerde keski amaçlı kullanılan ve yurtdışından 30 bin dolara ithal edilen plazma koter adlı tıbbi aleti yerli imkânlarla üretti.

Alet için gerçekleştirilen araştırma ve üretim süreci 1,5 yıl sürdü. Proje, TÜBİTAK tarafından da desteklendi. 

Cihaz seri üretime hazır

Geliştirdikleri cihazın SDÜ Deney Hayvanları ve Tıp Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde hayvanlar üzerinde uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Prof. Dr. Öksüz, söz konusu cihazın ticarileşmeye hazır olduğunu vurguladı.

Sağlık sektörünün ameliyatlarda sıkça kullanılan plazma koterde yurtdışına bağımlı olduğunu ve bunun da ciddi bir döviz çıktısına sebep olduğunu ifade eden Öksüz, "Ürettiğimiz cihaz piyasada yaklaşık 30 bin dolar. Biz bunu yerli imkanlarla seri üretime geçildiği takdirde 3'te 1 fiyatına mal edebileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;