Suriye'de iç savaş

Davutoğlu: Esed'li geçiş değil Esed'in gidişi

Başbakan Davutoğlu, Suriye'de Esed'li geçiş planı hakkında, "Esed'li bir geçiş değil, Esed'in gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Esed'li geçiş planı" ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Şimdi hangi kapalı kapılar ardında neyin konuşulduğu önemli değil. Önemli olan Suriye halkının bu ülkeye barış geldiği inancına sahip olacağı bir geçiş döneminin temin edilmesidir. Herkes anlaşsa ve bir formülü önerse dahi, eğer 2 milyon 200 bini Türkiye'ye olmak üzere göç etmiş toplam 5 milyon aşkın Suriyeli mülteci, 'benim ülkeme barış geliyor' deyip ülkesine geri dönmeye meyil etmediği sürece o barışın, o geçiş sürecinin gerçek anlamda geçiş süreci olması mümkün değil. Dolayısıyla Suriye halkının kabul etmeyeceği bir süreci biz de kabul etmeyiz. Bizim diplomatik bir çözüm olarak Cenevre 1 ve 2 görüşmelerinde savunduğumuz şey açıktır. O da Suriye'de, Esad'lı bir geçiş değil, Esad'ın gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım. Esad'ın gidiş formülleri üzerinde durmak lazım."

Esed'li geçiş planı

Türk Dışişleri'nden bir yetkili, Cumhuriyet, Hürriyet, Hürriyet Daily News ve Yeni Şafak köşe yazarlarına IŞİD karşıtı koalisyon ülkelerinin Suriye’de yeni bir geçiş dönemi için yaptığı planın ayrıntılarının netleştiğini söylemişti.

Söz konusu gazetelerde yazan plana göre, altı aylık bir geçiş süreci öngörülüyor. Bu süreçte Esed ‘sembolik’ Cumhurbaşkanı olarak görevde kalacak. Yetkileri geçici yönetim organına devredilecek. İstihbarat, savunma, hava kuvvetleri gibi kritik alanlardan Esed sorumlu olmayacak.

Köşe yazarlarına göre, altı aylık geçiş döneminin sonunda Esed’e ne olacağıyla ilgili de soru işaretleri var. Rusya henüz bir yanıt vermediği için, altı ayın sonunda Esed’in görevi bırakacağı nasıl garanti edilecek henüz netlik kazanmadı. Ancak Rusya Esed’e savaş suçlarından yargılanmama ve ailesinin güvenliği ile ilgili kimin, nasıl güvence vereceği sorusu üzerinde duruyor.

Esed ve ailesini geçiş dönemi sonunda Rusya’nın alması önerisine ise Rusya “Kesinlikle olmaz. Esed’i biz alırsak, Batı’yla ilişkilerimize yeni bir gündem maddesi eklenmiş olur” diyerek karşı çıkıyor.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;