Ekonomi

Dolar 3,80'e geriledi

Çarşamba günü Türk Lirası karşısında 3,94 TL seviyesine kadar yükselen ABD Doları, öğlen saatlerinde sert bir düşüşle 3,80 seviyesine geriledi.

Konular: Ekonomi, Türkiye

Çarşamba günü Türk Lirası karşısında 3,94 TL seviyesine kadar yükselen ABD Doları, öğlen saatlerinde set bir düşüşle 3,80 seviyesine geriledi.

Dolar sabah saatlerinde de 3,88 - 3,92 TL arasında dalgalanmıştı. 

Çarşamba günü 4,18 seviyesine kadar yükselen Euro ise 4,07'ye geriledi.

Altında ise yükseliş sürüyor. Altının onsu 1200 doları geçti. Gram altın ise 149 TL seviyesinde. 

Merkez Bankası'ndan likidite hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı. Bu, likidite politikasında daha sıkı bir duruş anlamına geliyor.

Banka kaynakları, bu sıkılaştırma ile piyasa yapıcı bankaların "Geç Likidite Penceresi"ne yönelebileceğini ve böylece fonlama maliyetinin yükseleceğini belirterek, "Bunun amacı TL'nin maliyetini artırarak döviz kurlarındaki yükselişi sınırlamak. Merkez Bankası, bütün enstrümanlarını önümüzdeki günlerde kullanabilir." şeklinde konuştular.

TCMB, dün miktar yöntemiyle düzenlediği 18 Ocak vadeli repo ihalesi ile piyasaya 5 milyar lira vermişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;