IŞİD

Erdoğan ile Obama görüştü

ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı. Öncelikle Kobani'deki durum ve IŞİD'e karşı atılacak adımlar görüşüldü. Taraflardan yapılan açıklamalarda Türkiye'nin şartları ve ABD'nin İncirlik konusundaki talebinin akıbetiyle ilgili somut bir bilgi yer almadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan en son NATO toplantısında Obama ile bir araya gelmişti. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre de, Erdoğan Afganistan'dan İstanbul'a dönüşünden hemen sonra Obama ile telefonda görüştü. Açıklamaya göre, görüşmede "Yaklaşık 180 bin  Kobanili'nin de aralarında bulunduğu 1,5 milyonu aşkın Suriyeli'ye kucak açan Türkiye’nin, bu insanlara yaptığı yardımlara" değinildi.

"IŞİD'le mücadelede yakın işbirliği"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, "IŞİD’e karşı ortak mücadeleyi güçlendirmek için yakın işbirliğini sürdürme konusunda mutabık kaldıkları" belirtildi. 

Cumhurbaşkanlığı basın ofisi, iki liderin 'Afganistan’da barış ve istikrarı güçlendirmeye yönelik çaba harcama konusunda yakın işbirliği içinde olmanın önemli olduğunu' da vurguladığını belirtti. 

Beyaz Saray: Başkan mülteciler nedeniyle memnuniyetini iletti

Beyaz Saray da görüşmeyle ilgili benzer bir açıklama yayınladı. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Başkan, Türkiye'nin binlercesi Kobani'den olmak üzeren milyonlarca Suriyeliyi ağırlamasından duyduğu memnuniyeti ifade etti" denildi. 

Ancak iki taraftan da yapılan açıklamalarda Türkiye'nin şartları ve ABD'nin İncirlik konusundaki talebinin akıbetiyle ilgili somut bir bilgi yer almadı. 

Türkiye'nin şartları ve ABD ile yürütülen temaslar 

Türkiye'nin ABD öncülüğündeki koalisyonda yer alması için dört şartı var. Bunlar, uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi, güvenli bölgenin Suriye tarafında tesis edilmesi, eğit-donat anlayışıyla sürecin kimlerle nasıl yürütüleceğinin belirlenmesi ve Suriye'de rejim değişikliği. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumartesi gecesi Afganistan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şartlarından taviz vermesinin sözkonusu olmadığını bir kez daha vurguladı. 

ABD ise bugüne kadar "eğit-donat" dışında Türkiye'nin bu taleplerinee olumlu yanıt vermedi ve bu yönde bir adım atmadı. 

Erdoğan, "ABD İncirlik Üssü'nü talep etti mi?" sorusuna da "İncirlik meselesi ayrı bir mesele. İncirlik'te bizden istenen ne, henüz belli değil. Bunu gördüğümüz anda değerlendiririz" demişti.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu Al Jazeera’ye verdiği mülakatta Halep’in kuzeyinde, İdlib’in Türkiye sınırına yakın yerlerinde, Lazkiye’nin kuzeyinde, Haseke’nin belli bölgelerinde, Cerablus ve Kobani'de güvenli bölge ilan edilmesi gerektiğini söylemişti. 

Son olarak geçen hafta ABD Genelkurmayı'ndan bir heyet Türkiye'de görüşmeler yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı da yine geçtiğimiz hafta Türkiye topraklarındaki bir askeri üste, ABD'li ve Türk askeri uzmanlar tarafından verilecek eğitime ilk aşamada 2 bin Suriyelinin katılacağını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;