Suriye'de iç savaş

Erdoğan, Putin'le İdlib'i konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg’daki saldırının ardından Rus lider Putin'le telefonda görüştü. Erdoğan, İdlib'deki zehirli gaz saldırısını da gündeme getirdi. "Bu tür insanlık dışı saldırılar kabul edilemez" diyen Erdoğan bunların Astana süreci kapsamındaki "tüm emekleri heba etme riski taşıdığına" dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg’da Pazartesi günü metroda meydana gelen terör saldırısından "derin üzüntü duyduğunu" söyleyerek, Putin'e ve Rus halkına taziyelerini iletti.

Erdoğan görüşme vesilesiyle Salı sabahı İdlib'de sivillere yönelik bir saldırıda kimyasal silah kullanılmasına da değindi. "Bu tür insanlık dışı saldırıların kabul edilemez olduğunu" belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların Astana süreci kapsamındaki "tüm emekleri heba etme riski taşıdığına" dikkat çekti.

Terörle mücadelede işbirliğini daha da güçlendirmenin altını çizen iki lider, Suriye'de kırılgan ateşkesin sürmesi için ortak çaba harcamanın gerekliliğini de vurguladı.

Çavuşoğlu: Batı bunu da örtebilir

Isparta'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Bu, bir insanlık suçudur ve bunun da cezası olmalı ama daha önce kırmızı çizgi aşılmasına rağmen vurdumduymazlık gösteren Batı dünyası, insan hakları konusunda ders vermeye çalışanlar, eminim yine bunu örtmeye çalışacaklardır. Bu bizim için kabul edilemez. Bu tüm süreci de heba edebilir" ifadelerini kullandı.

Suriye rejimi, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentinde zehirli gaz saldırısı yapmış; muhaliflere bağlı İdlib Sağlık Müdürlüğü, saldırıda 100 kişinin öldüğünü ve 400’den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı. Kullanılan gazın Sarin gazı olma ihtimali üzerinde duruluyor. Ölenler arasında çok sayıda çocuk da var.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;