Bilim-Teknoloji

Facebook videolarına reklam geliyor

Facebook, videolarına ara reklam almaya hazırlanıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Dünyanın en geniş sosyal ağlarından biri olan Facebook, kullanıcıların paylaştığı videolara 'ara reklam' getirmeye hazırlanıyor. Reklamlar, video izlenmeye başladıktan en az 20 saniye sonra görülecek ve tek seferde en çok 15 saniye sürecek. 90 saniyeden kısa videolara reklam alınamayacak.

Şirkete yakın kaynakların teknoloji blogu Recode'a verdiği bilgiye göre, yeni formata 2017 başlarında geçilecek. İçerik üreticilerin reklam gelirlerinden alacakları pay, videoları gelire dönüştürme konusunda dünyanın bir numaralı platformu olan YouTube'da olduğu gibi yüzde 55 olacak.

Günde 100 milyon saat

2016 başından bu yana şirket, sitedeki videolarını ön plana çıkarmaya gayret ediyor. Facebook verilerine göre kullanıcılar sitede her gün 100 milyon saat video izliyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in video başlamadan önce reklam gösterme fikrine sıcak bakmadığı biliniyor. 

Buzfeed gibi popüler içerik üretici kanallar bir süredir Facebook'a reklam gelirlerinin azlığından şikayet ediyordu. Facebook bunun üzerine geçen yıl sponsorlu videolara izin verdi. Ayrıca 2015'te ayrı bir video kanalıyla reklam gösterimini ve canlı yayınların arasında reklam göstermeyi denedi.

Şirketin içerikten sorumlu başkan yardımcısı Dan Rose, 2016'da Poynter'a yaptığı bir açıklamada canlı yayınlarda denedikleri 'ara reklam' yöntemini 2017 başlarında tüm videolara geçirmeye hazırlandıklarını belirtmişti. 

Kaynak: Recode

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;