Türkiye

Fotokapanlarla gözlemlenen vahşi yaşam

Burdur'da fotokapanlar sayesinde bölgedeki memeli türler tespit ediliyor. Türlerin yaşam alanları, insan faaliyetlerinden nasıl ve ne oranda etkilendikleri hakkında da fikir elde edilmeye çalışılıyor.

Konular: Türkiye, Çevre

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Burdur şubesi ile kentteki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, dört yıldır bölgedeki yaban hayatını ve insan faaliyetlerinin bu hayat üzerindeki etkisini araştırmak için işbirliği yapıyor. 

Bu araştırmaların merkezinde, bölgedeki ormanların belirli noktalarına yerleştirilen fotokopan cihazları var.

Burdur merkez köyleri ve Yeşilova ilçesinin bazı köylerini de kapsayan alanlarda MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Ornitolog Doç. Dr. Tamer Albayrak danışmanlığında, Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz da tez çalışması yürütüyor.

Proje kapsamında, bölgede yaşayan memeli türler tespit ediliyor. Türlerin yaşam alanları, insan faaliyetlerinden nasıl ve ne oranda etkilendikleri hakkında da fikir elde edilmeye çalışılıyor. 

Bugüne kadar bölgede yapılan fotokapan çalışmalarında vaşak, karakulak, kurt, çakal, tilki, yaban domuzu, yaban tavşanı, arap tavşanı, porsuk, kaya sansarı, gelincik, sincap gibi türler tespit edildi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;