Haber

Gazze gece boyunca bombalandı

İsrail uçaklarının bombardımanında ölenlerin sayısı 11'e yükseldi, İsrail medyası ise Filistinli grupların roket saldırılarında üç sivilin öldüğünü duyurdu.

Haberin Öne Çıkanları

'25 hedef vuruldu'

'İhbar edin'

Telefon trafiği

Gazze sokaklarını çınlatan ambulanslar arka arkaya yaralı taşıdı. [Reuters]

İsrail, Hamas’ın askeri kanadının lideri Ahmet Caberi’ye düzenlediği suikastla Gazze’ye başlattığı yoğun hava operasyonu gece boyunca devam etti. Savaş uçaklarının abluka altındaki Gazze’ye attığı bombalarla hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 11'e çıkarken, yaralananların sayısı ise 100'ü geçti.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail insansız hava araçlarının sabah erken saatlerde Gazze'nin doğusunda bulunan Han Yunus kentine füze saldırısı düzenlendiği, saldırıda üç Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği belirtildi. 

İsrail ordu radyosu ise ülkenin güneyindeki Kiryat Malahi bölgesinde kaldıkları eve füze isabet eden üç kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bunun yanı sıra, İsrail'in güneyindeki Aşdod bölgesinde de bir binaya füze isabet etmesi sonucu bir kişinin hafif derecede yaralandığı belirtildi. 

2008 yılının son gününde Gazze’ye başlatılan kapsamlı operasyonu hatırlatan son harekatta İsrail savaş uçakları gece boyunca 25 hedefi bombaladı. Diğer yandan İsrail polisi ise Caberi’nin öldürülmesinin ardından Gazze’den İsrail tarafına 80’den fazla roket ve havan topu atıldığını açıkladı. Bunlardan 27’sinin İsrail’in Filistinli militanlara karşı kurduğu ‘Demir Kubbe’ isimli hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini belirtildi.

İsrail Ordusu, Gazze'ye yönelik başlattığı saldırıya 'Bulut Sütunu' ismini verdi. Bulut sütunu, Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'ta İsrailoğulları'na yardımı simgeliyor.
 
Bölgede yaşananlar üzerine Mısır, acil olarak toplanan ancak her hangi bir karar bildirmeyen BM Güvenlik Konseyi'ni yeni bir bir toplantıya çağırdı. Mısır Dışişleri Bakanı Kemal Amr da İsrail'in saldırılarını durdurması için ABD'yi devreye girmeye davet etti.
 
Broşür atıldı
 
Filistinli direnişçilerin attığı roketlere karşılık verildiğini belirten İsrail, uçaklardan bomba dışında broşör de attı. Gazze’nin kuzeyinde dolaşan uçaklardan atılan broşürlerde, "Filistin direnişiyle ortak hareket etmeyin. Gazze'den fırlatılan füzelerin yerlerini İsrail askerlerine bildirin" ifadeleri yer aldı.
 
Gazze tarafından atılan roketlerden bazıları İsrail savunma sistemi tarafından imha edildi. [AFP]
 
Cumartesi günü başlayan ve karşılıklı saldırılarla devam eden gerilim tarafların sözlü ateşkesiyle salı günü yerini yumuşamaya bırakmıştı ancak bu durum kısa sürdü. 
 
İsrail: Bu daha başlangıç
 
Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin Kassam Tugayları’nın komutanı olan Caberi’nin aracına atılan füzeyle öldürülmesinin ardından konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, operasyonu önümüzdeki günlerde genişletmeye hazır olduklarının mesajını verdi. 
 
Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaptığı ortak basın toplantısında, Caberi'nin öldürülmesini, Filistin direniş gruplarının son zamanlarda İsrail bölgelerindeki hareketliliğine 'bir cevap' olduğunu belirtti.
 
Netanyahu, İsrail’in kendisine yapılan herhangi bir saldırı karşısında eli kolu bağlı oturmayacağını, vatandaşlarını korumak için gerekli olan her bedeli ödemeye hazır olduğunu ifade etti.
 
Barak ise Gazze’ye yönelik operasyonun ‘başlangıç’ olduğunu vurgulayarak, "Şu an için Hamas'ın altyapısı vuruldu" dedi.
 
ABD'den operasyona destek
 
İsrail'in operasyonuna Washington'dan ise destek geldi. ABD’li yetkililer Başkan Barack Obama’nın Netanyahu ile telefonda görüştüğünü ve İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini belirtti. Obama’nın ayrıca sivil kayıpların önlenmesi konusunda Netanyahu’ya çağrıda bulunduğu kaydedildi. 
 
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama son gelişmeler sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi de aradı. Obama Mursi’den durumun mümkün olduğunca çabuk yatışması için ortak çaba gösterilmesini istedi.
 
BM Güvenlik Konseyi toplandı
 
İsrail'in operasyona başlamasının ardından BM Güvenlik Konseyi çarşamba günü acil olarak toplanmıştı. Toplantıda Filistinli yetkililer, İsrail'in saldırılarına son vermesi çağrısında bulunmuştu.
 
Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail'i Filistin halkına karşı savaş suçları işlemekle suçlamış, uluslararası toplumu harekete geçmeye davet etmişti.   
 
İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor ise, İsrail'in Hamas yönetimi altındaki Gazze'den düzenlenen roketli saldırılara yanıt verdiğini söylemişti. Prosor, "Filistinliler, İsrailli sivillerin üzerine yağmur gibi roket atarken kimse şikayet etmiyordu. Hiçbir ülke, böyle bir duruma müsamaha edemez" demişti. 
 
Toplantının ardından herhangi bir ortak açıklama yapılmamıştı.
 
Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;