HDP

HDP'li Encü yeniden tutuklandı

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında 4 Kasım 2016'da tutuklanıp hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ancak Çarşamba günü serbest bırakılan HDP Milletvekili Ferhat Encü, yeniden tutuklandı.

Konular: Türkiye, HDP
[Fotoğraf: DHA]

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda gözaltına alındı. Encü, daha sonra tutuklandı.

Encü, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016'da tutuklanarak cezaevine konulmuş ve hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Tutuklanan Encü hakkında hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmiş, Encü'nün avukatları müvekkillerinin tutuksuz yargılanması için mahkemeye tahliye talebinde bulunmuştu. Ferhat Encü geçen Çarşamba günü ise serbest bırakılmıştı.

HDP'li vekil, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak"la suçlanıyordu.

HDP Milletvekili Encü, Uludere'de düzenlenen hava saldırısında 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından köye taziye ziyaretinde bulunan dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'a linç girişiminde bulunulmasına ilişkin ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davadan da geçtiğimiz günlerde tahliye edilmişti.

Kaynak: AA, DHA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;