Hindistan

Hindistan'dan tek roketle 104 uydu

Hindistan, tek roketle 104 nano uyduyu yörüngeye göndererek rekor kırdı. Bir önceki rekor, 2014'te Rusya tarafından uzaya 34 uydu gönderilerek kırılmıştı.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ISRO, 15 Şubat'ta yörüngeye tek bir roketle 104 nano uydu fırlatarak rekor kırdı. Ülkenin güneyindeki uzay üssü Sriharikota'dan fırlatılan PSLV-C37 adlı taşıyıcı roketteki uyduların tamamının planlandığı şekilde yörüngedeki yerlerini aldıkları duyuruldu. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, projede çalışan bilim insanlarını, 2014'te uzaya 34 uydu gönderen Rusya'nın elindeki rekoru kırdıkları için kutladı. 

ISRO, 104 uydunun 30 dakika içerisinde yörüngeye tutunduğunu açıkladı. 104 nano uydunun 101'i başka ülkelere ait. 96 uydu ABD'ye aitken, Kazakistan, İsrail ve İsviçre'nin uyduları da aynı programla yörüngeye fırlatıldı.

4 uydu daha fırlatılacak

ISRO, 2013'te 73 milyon dolar harcayarak Mars yörüngesine de bir roket göndermişti. Örgütün Jüpiter ve Venüs misyonları üzerinde de çalışmaları olduğu biliniyor. Ulusal rekorunu geçen Haziran'da 13'ü ABD'nin olmak üzere 20 uyduyu taşıyan roketi başarıyla fırlatarak kıran Hindistan, bu yıl Ay misyonu için uzaya dört roket daha fırlatmayı planlıyor. 

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;