Hollanda

"Hollanda'ya ekonomik yaptırım yok" mesajı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaşanan krizden dolayı diplomatik yaptırımlar uygulanan Hollanda'ya ekonomik bir yaptırım olmayacağı mesajını verdi. Zeybekci, "Hiçbir ülkeyle, Hollanda dâhil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak" dedi. Zeybekcei, "Büyükanne projesi"yle ilgili ise, "Bir babaanneye torununa baktığı için para vermek pek doğruma gelmiyor" diye konuştu.

[Fotoğraf: AA]

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan "e-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği" basın tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda'yla yaşanan siyasi krizle ilgili konuştu. Zeybekci, diplomatik yaptırım uygulanan Hollanda'ya ekonomik bir karşılık olmayacağının sinyalini verdi. Nihat Zeybekci, Hollanda'ya ekonomik yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının sorulması üzerine verdiği yanıt şöyle:

"Ekonomik, diplomatik anlamdaki iyi ilişkiler yüzyıllar sürüyor. Şu anda bizim Hollanda ile ilişkilerimizin temeli 400 yıl. Hemen hemen sıfır sorunla geldiğimiz bir alan. Ama diğer taraftan detaylarını gayet bildiğimiz yaşanan olumsuzluklarda, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanının özellikle bir bayan bakanının tabi olduğu o uygulamaları kabuk etmek mümkün değil. Bunun hesabı mutlaka sorulacak. Ama bunun hesabı hukuki platformlarda sorulacak, diplomatik platformlarda sorulacak. Bakanımıza silah doğrultarak yani ekibine silah doğrultarak oradaki yapılan uygulama. Dokunulmazlığı var; hiçbir şekilde dokunmazsınız, ne aracına dokunabilirsiniz ne de kendisine hiçbir şekilde 'şöyle yap' diyemezsiniz. Tüm dünyadaki diplomatik terbiyeye aykırı olan bu uygulamaları kendi mecralarında Türkiye olarak mutlaka karşılık verilecektir. Hukuki bütün haklarımız sonuna kadar kullanılacaktır. Oradaki vatandaşlarımızın tâbi oldukları uygulamalarla ilgili hukuki anlamdaki bütün süreçler sonuna kadar götürülecektir. Ama bunu ekonomik anlamda diğer platformlara taşımak demek inanın bu algı operasyonlarını yani 23 Temmuz günü darbeden bir hafta sonra Türkiye'de darbenin başarısız olmasının, demokrasinin sonu olarak gören Almanya'da yayın yapan bir dergiyi alıp da bunun tüm Almanya'ya, Alman halkına ve devletine mal etmek yanlış olur. Ve bu algı operasyonunu yürüten terör örgütlerinin de bizden istedikleri de bu. Bizden bekledikleri de bu. Ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizde bunun bir şeklide etkilenmesi ve sonuçlarının olması. Net olarak söylüyorum, hiçbir ülkeyle Hollanda dâhil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak."

"Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin Hollanda konusunda, "Ekonomik yaptırım olabilir" sözlerinin hatırlatılması üzerine Zeybekci, "Ben Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum" yanıtını verdi. Gazetecinin, "Olmayacak yani" sözü üzerine Zeybekci tekrar, "Ben Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum" diye konuştu.

"Torununa baktığı için para vermek doğru gelmiyor"

"Büyükanne Projesi" kapsamında, torununa bakan büyükannelere verilecek maaşların sorulması üzerine Zeybekci, "Babaanne kısmı eminim ekonomik olarak bir katkısı olacaktır da... Benim şahsi görüşüm, Nihat Zeybekci olarak görüşüm; bir babaanneye torununa baktığı için para vermek pek doğruma gelmiyor. Bizim değerlerimiz var. Türkiye olarak bizim aile, o sevgi, o içtenlikle ilgili biraz. Ama ekonomik anlamda herhalde artı bir desteği olacağı da kaçınılmazdır. Annelerin çalışmakla ilgili fırsat bulmaları anlamında da pozitif görüyorum" dedi.

"İstihdamımızı artırmamıza rağmen işsizliğimizi düşüremiyoruz"

Bakan Zeybekci artan işsizlik rakamlarıyla ilgili ise şunları söyledi:

"Türkiye maalesef ekonomik olarak başka şeylere çok fazla takılıp kaldığımız için böyle değerleri pek görmüyoruz. İşsizlik rakamlarımız önemli. Gelmiş olduğumuz rakamda son derece önemli. Yani istihdamımızı artırmamıza rağmen Türkiye'deki bize özgü bazı gerçeklerden dolayı da işsizliğimizi düşüremiyoruz. Son 6 yıl içinde iş gücüne katılım oranımız yüzde 44'lerden şimdi yüzde 52'lere geldi. Yani çalışmayan vatandaşlarımız, özellikle ev kadınlarımızda yoğun bir şekilde 'Ben çalışacağım' diyerek iş hayatına katılma talepleri artı kırsaldan tarım alanından da sanayi ve hizmetler sektörüne reel çalışma alanlarına, reel ekonomiye yoğun bir katılım var. Bu bizim şikâyet edeceğimiz, mazeret olarak göstereceğimiz bir alan değil. Bunlar Türkiye'nin gerçekleri. Türkiye olarak biz ne zaman ki yüzde 5,5'in altında bir büyümeye girdik, işsizlikle ilgili rakamlarımızın negatif anlamda artması kaçınılmaz hâle geliyor. Onun için ne yapmalı, ne etmeli derhâl Türkiye'yi pozitif anlamda bir büyüme trendine, bir büyüme aralığına tekrar mutlaka getirmemiz gerekiyor. Hükümet olarak şu anda topyekûn seferberliğimiz Türkiye'de istihdamın, büyümenin, üretimin ve sanayi, reel sektörü anlamında yatırımların artırılmasıyla ilgili de çok yoğun bir çalışmamız var."

Kamuda istihdam

"İstihdam en önemli problemlerimizden bir tanesi. Ama bunu yaparken de şuna özellikle dikkat edeceğiz; bunu özel sektör eliyle çözeceğiz. Özel sektör üretim ve hizmetler sektörü eliyle çözeceğiz. En kolay dokunabileceğimiz alan ihracat yani en hızlı bir şekilde hareketlendirebileceğimiz alan. Oradan başladık, diğer alanlarda devam edeceğiz. Kamuyu bu istihdamda olabildiğince düşük payda tutarak yani kamunun istihdama destek vermesi enstrümanını mümkün olursa hiç kullanmadan reel sektör eliyle yapmak."

"Merkez Bankamızın arkasındayız"

Bakan Nihat Zeybekci, Perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacak olmasının hatırlatılması üzerine ise, "Merkez Bankamızın bu süreçteki kararlarını destekliyoruz. Eli son derece güçlü ve enstrümanları da son derece çeşitlidir. Alacağı kararlar veya vereceği kararlar ve atacağı adımlar konusunda bağımsızdır ve destekliyorum ben. Merkez Bankamızın arkasındayız" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;