Kültür-Sanat

IMDB'den kadınlar için sınıflandırma

İnternet Film Veritabanı (IMDB) kadınların çektiği, yazdığı veya rol aldığı filmleri ön plana çıkarmak için F koduyla sınıflandırma sistemine geçti. Üç koşulu da sağlayan filmlere FFF kodu veriliyor.

Konular: Kültür-Sanat

Film, dizi ve aktörler hakkında en geniş kapsamlı bilgilerin bulunduğu İnternet Film Veritabanı (IMDB) isimli site, kadınlara öncelik veren yapımları ön plana çıkarmak için yeni bir sınıflandırma yöntemini devreye soktu.

2014'ten beri bazı festivallerde ve yarışmalarda benimsenen F (female) sınıflandırma etiketi, kadınların çektiği, senaryosunu yazdığı veya kadın figürlerin ön plana çıktığı filmlere veriliyor. Üç kriterden birini yerine getiren yapımlara eklenen F etiketi, tüm kriterler karşılandığında FFF kategorisine alınıyor. 

Bath Film Festivali'nden Holly Tarquini tarafından 2014'te ortaya atılan sınıflandırma etiketi, Birleşik Devletler ve İrlanda'daki birçok film festivali ve sinema salonları tarafından da benimsendi. IMDB'nin bu etiketi kullanmaya başlaması ile bu sınıflandırma etiketinin küreselleşmesi bekleniyor.

21 bin 870 yapımda var

Sitenin veritabanında şu an F etiketli 21 bin 870 sonuç bulunuyor. Bunların içinde Gravity (Sandra Bullock), Wonder Woman (Gal Gadot) ve Kill Bill (Uma Thurman) gibi tanıdık yapımlar var.

FFF etiketi kazanan yapımlar ise nispeten daha az sayıda. Bunların içinde Frozen, Bridget Jones's Baby ve American Honey yapımları yeniler arasında.

Ancak site, filmlerin bu sınıflandırmadan önyargılarla etkilenmemesi için doğrudan etiketi göstermeyecek, sınıflandırma sonuçları, aramalarda çıkacak.

Kadın yönetmen %7

San Diego Üniversitesi'nin yürüttüğü araştırmaya göre, 2016'da en başarılı 250 film içinde kadın yönetmenlerin oranı %7'de kalırken, kadın senaristlerin oranı %13 oldu.

En iyi 100 film içinden başrolde kadınların olduğu filmlerinde sayısı sadece 29. Önceki yıl bu sayı 22 olmuştu.

Etiketin fikrini ortaya atan Tarquini, "Amacımız bir gün F etiketinin gereksiz hâle gelip kaldırılması" diyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;