IŞİD

İran, IŞİD stratejisine şüpheyle bakıyor

ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyona dahil edilmeyen İran'ın medyasında Washington'u suçlayan haberler yer aldı. Birçok medya organı Obama'nın İran'ı içine almayan IŞİD stratejisinin başarısız olacağını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, 10 Eylül'de dört aşamalı IŞİD'le mücadele stratejisini açıklamıştı. [Fotoğraf: Reuters]

İran resmi gazeteleri ve medyası, Obama’nın açıkladığı IŞİD stratejisine ve başını çekmeye hazırlandığı uluslararası koalisyona şüpheli bir tavırla yaklaştı.

Medya organları, 'bölgenin olmazsa olmazı' olarak nitelendirdiği İran’ın, uluslararası 'IŞİD ile mücadele ittifakı'nda rol almamasının mümkün olamayacağını savundu. 

İran’ın ‘Şark’ gazetesi uluslararası toplumun bu kadar hızla IŞİD’e karşı ittifak oluşturmasını 'komik bir trajedi' olarak nitelendirdi. Gazetenin haberinde şu ifade yer aldı:

"Terör örgütlerini' besleyen, Suriye’deki silahlı muhalefete milyarlarca dolarlık silah sağlayan ve Saddam’ın devrilmesinden sonra Irak’a askeri yardımda bulunan Washington’ın oyunları kendi aleyhine döndü." 

Şark gazetesi, 'John Kerry’nin Ortadoğu turunun ABD’nin terörle mücadelede Irak ve Suriye’ye komşu ülkelerin yardımına muhtaç olduğunu gösterdiğini ve bu yardım olmadan başarılı olamayacağını' yazdı. Gazeteye göre, ABD, IŞİD’i bitirme hedefini gerçekleştirebilse bile bu onun terörle mücadele konusunda açık bir stratejiye sahip olduğu anlamına gelmiyor.

İran’ın ‘İbtikar’ gazetesi Kerry’nin Bağdat’ta yaptığı, İran’ın 'IŞİD ile mücadele ittifakı'nda yer almayacağı şeklindeki açıklamaya değinerek, İran’ın olmadığı bir 'IŞİD ile mücadele ittifakı'nın başarısızlığa mahkûm olduğunu yazdı.

Gazeteye göre, "Irak’ın en büyük komşusu olan İran’ın rolü göz önünde bulundurulmadığı takdirde Obama’nın planı başarısız olacak ve terörün kökü kazınamayacak."

'Koalisyondan dışlanmanın sebebi Esed'e verilen destek'

'Came Cam' haber sitesi, özel haberinde, İran’ın 'IŞİD ile mücadele ittifakı'na alınmamasının sebebinin Esed rejimini desteklemesi olduğunu iddia etti.

Haber sitesi, ABD’nin, Suriye meselesinde tamamen farklı politika izleyen İran’ın, IŞİD’e karşı mücadelede açık ve fiili bir rol almasını istemediğini ve bunun İran’ın ABD'nin planına güvenini kaybetmesine yol açtığını ifade etti.

Came Cam’a göre, Danimarka Dışişleri Bakanı'nın son günlerde Tahran’a yaptığı ziyaret, İran’ın IŞİD'e karşı mücadelede rol alması için bir sinyal taşıyor. Ancak İran, ABD ile gergin ilişkilerinden dolayı bunu açık açık kabul etmekten çekiniyor.

Haber sitesi, ABD’nin terörle mücadele gerekçesiyle başlatmayı planladığı operasyona şüpheyle baktığını kaydetti.

'İran koalisyonda olmamaktan gurur duyar'

İran’ın yargı organı başkanı Ayetullah Laricani, 'İsrail başta olmak üzere bölgede terörü destekleyen ABD gibi bir ülkenin terörle mücadele adı altında oluşturduğu koalisyonda rol almamasından dolayı İran’ın gurur duyduğunu' söyledi.

Elf haber sitesi ise, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki acılı tecrübesinden sonra böyle bir operasyona adım atmasının arkasında büyük bir komplo olduğunu söyledi.

Siteye göre, IŞİD’in Irak’ta işlediği savaş suçlarına tepkisiz kalan ABD’nin müdahalesi, bölgedeki stratejik çıkarlarını kurtarma yönünde bir karar.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, ABD’yi 'IŞİD koalisyonunda bölge ülkelerine çifte standart uygulamakla, koalisyonda bulunan bazı ülkeleri ise Suriye ve Irak’taki 'terörü' finanse etmekle' suçladı.

Washington’ın gelecek dönemde samimiyetini ispat etmesi gerekeceğini söyleyen Afham, geçtiğimiz hafta da İran ile ABD arasındaki nükleer müzakereler sırasında IŞİD konusunu görüştükleri iddialarını yalanladı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Ebu Talibi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin açıkladığı operasyonun hedeflerinde başarılı olmasını ve aynı zamanda bölgedeki ülkelerin egemenliğine ve halkın iradesine saygı göstermesini diledi.

Kaynak: AL Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;