Türkiye

Katliamı önleyen polis

İzmir adliyesine bombalı araç, kalaşnikof, RPG ve el bombalarıyla düzenlenen saldırı, polislerin dikkati ve hızlı müdahalesi sayesinde katliama dönüşmeden durduruldu.

Konular: Türkiye

İzmir adliyesindeki saldırıda, görevli polislerin dikkati ve hızlı müdahalesi sayesinde bir bavul dolusu silah ve mühimmatla olay yerine gelen saldırganlar etkisiz hâle getirildi.

Fotoğraf: Saldırganların üzerinden çıkan mühimmat / Twitter

Saldırganlar bir bavulun içinde 2 kalaşnikof tipi tüfek ile RPG 7 tipi roketatar silah ve bu silaha ait 8 fişek ile 8 el bombası getirdi.

Fotoğraf: Twitter

Bombalı araçla olay yerine gelen saldırganlar, aracı patlatarak can kaybına neden olduktan sonra el bombaları ve roketatarlarla katliam yapmayı planlamıştı. Başbakan Yardımcısı Kaynak'ın ifadesiyle, bu hazırlıkla "çok büyük bir kıyım" hedefleniyordu.

Fotoğraf: Fethi Sekin / Facebook

İzmir polisi, saldırganların şüpheli görülen aracını kontrol noktasında durdurup aramak istedi ancak saldırganlar durmayıp kaçmaya başladı. Saldırganlar, aracı bir polis memurunun üzerine sürdü. Ardından aracı patlattı ve polisle çatışmaya girdi.

Şehit polis memuru Fethi Sekin ve meslektaşlarının dikkatiyle katliam önlendi. Sekin, adliye kapısı önündeki şüpheli aracı görünce silahını çekip aracın kapıya yönelmesine mani oldu.

Araçtan inen saldırganları da kovalayan Sekin, saldırganlardan birini öldürdü. Diğerinin açtığı ateşle şehit oldu. 

Fotoğraf: Fethi Sekin / DHA

İlk bilgilere göre çatışmada üçü polis, en çok 7 kişi yaralandı. Saldırıda İzmir Adliyesi'nde katip olarak çalışan Musa Can da hayatını kaybetti. 

Fotoğraf: Fethi Sekin / DHA

Şehit polis memuru Fethi Sekin, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi Motosikletli Şahinler Timi'nde görevliydi. 43 yaşındaki Sekin, 8 yıldan uzun süredir adliye önünde trafiği tanzim ediyordu ve adliye çalışanları tarafından çok sevilen biriydi. 

Kaynak: AA, DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;