15 Temmuz darbe girişimi

Kılıçdaroğlu: Siyasi ayağı ortaya çıkaramıyorlar

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “O dönemde darbe yapanlar apoletliydi, şimdi siviller aynı darbeyi yapıyor. Israrla söyleyip duruyoruz, 'Bunun siyasi ayağını ortaya çıkarın' diye; ama siyasi ayağı ortaya çıkmıyor. Çıkaramıyorlar” dedi.

Konular: CHP, Türkiye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin eski milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve il başkanlarıyla CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuştu. Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması yönündeki çağrısını yineledi:

"Bu darbe girişimine ben ‘kontrollü bir darbe girişimi’ dedim. Arkasından 20 Temmuz'da yapılan sivil darbe. OHAL'in ilanıyla şu anda biz bir darbe sürecinin içindeyiz. 12 Eylül darbesine bakın, aynı süreci şimdi yaşıyoruz. O dönemde darbe yapanlar apoletliydi, şimdi siviller aynı darbeyi yapıyor. Israrla söyleyip duruyoruz, 'Bunun siyasi ayağını ortaya çıkarın' diye; ama siyasi ayağı ortaya çıkmıyor. Çıkaramıyorlar. Bugün geldiğimiz noktada tıpkı 12 Eylül darbecilerinin yaptığı gibi bir anayasa değişikliğiyle karşı karşıyayız."

“Fiilen TBMM'nin yetkileri elinden alınmış durumda”

Olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasına yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Kışın kullanılacak araba lastiğinin OHAL ile ne ilgisi var? Kararname ile düzenleniyor. Şu anda zaten fiilen TBMM'nin yetkileri elinden alınmış durumda. Sorun şu; TBMM Başkanı, çıkıp, şu açıklamayı yapmaya cesaret edemiyor. 'Siz, parlamentonun yetkilerini gasp edemezsiniz' diyemiyor. Sorun burada. Herkes üstlendiği görevi yerine getirse sorun çözülecek" dedi.

“Siyasetçi hâkim tayin ediyorsa, yargı bağımsızlığı olmaz”

Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının tarafsızlığını kaybedeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yapılan değişiklikle cumhurbaşkanının tarafsızlığı askıya alınıyor; çünkü aynı zamanda başkan, bir siyasi partinin de genel başkanı olacak. Bir siyasi partinin genel başkanı tarafsız olamaz. Bir milletvekili tarafsız olamaz; ama anayasada başkanın, cumhurbaşkanının parlamentoda yapacağı yeminde tarafsızlık ilkesi var. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Sayın Cumhurbaşkanı açıkladı. 'Bir insanın karakterinde tarafsızlık olur mu?' Olmaz. Doğru diyor. Ben bir partinin genel başkanı olacaksam tarafsız olamam. Kendi içinde temel bir çelişkiyi yaratan bir anayasa değişikliğine ne diyeceğiz? Bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden 12'sini tayin ederse orada yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi? Bir siyasetçi eğer hakim tayin ediyorsa orada yargı bağımsızlığı olmaz."

“TDK: Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse, diktatördür”

Yeni anayasa ile 'yetki devri' olacağını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yeni anayasa değişikliğiyle devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili düzenlemeleri TBMM değil, başkan belirleyecek. Yetki devrediliyor; ama anayasanın bir başka maddesinde de 'Yetki devredilemez' diyor. Kendi içinde çelişkiler var. Aynı zamanda bu Meclis'i bir kişi hiçbir gerekçe göstermeden feshedebilecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen yetki, bir kişiye veriliyor. Milletin oyları bir kişi için geçerli değil, milli irade de geçerli değil. 'Milli irade benim, ben istediğim zaman parlamentoyu feshederim' diyor. Buraya gelmeden önce Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünü açtım. Sözlüğe baktım, 'Diktatör nedir' diye. Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde aynen şu yazıyor. 'Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse, diktatördür'. Devletin resmi kurumu, Başbakanlığa bağlı. Evet, doğru. Yetkileri dağıtmak, hakları güvence altına almak varken, neden bir kişiye bütün bu yetkileri veriyoruz? Bunun mevcut cumhurbaşkanıyla da ilgisi yok. Bir anayasa bu. Sürekli olacak bir düzenleme."

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;