Bilim-Teknoloji

Kişisel bilgi talepleri açıklanıyor

Aralarında Facebook, Google, Yahoo ve Microsoft'un bulunduğu büyük şirketler, istihbarat kurumlarının talep ettiği kişisel bilgi sayısını açıklamaya başladı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

İstihbaratçılar kaç talepte bulundu?

Bilişim şirketleri talepleri açıklıyor.

İnternette kısmi şeffaflık.

Kişisel bilgi talepleri açıklanıyor
Son aylarda tartışma konusu olan sosyal ağlarda ve internette kişisel veri güvenliğinin istihbarat birimleriyle paylaşılması konusunda dev şirketler adım atmaya başladı. Aralık ayında bir araya gelen bilişim şirketleri, bu bilgileri açıklayacaklarını duyurmuşlardı.

Facebook, Google, Yahoo, LinkedIn ve Microsoft'un aralarında bulunduğu sosyal ağ ve internet şirketleri, istihbarat kurumlarından talep edilen bilgilerin sayısını açıklamaya başladılar. Her firmanın kendi sayfasında yaptığı açıklamalarda belli dönemlerde kaç talep geldiğini belirtiyor.

Yapılan açıklamalarda hangi kurumun kimin bilgisini talep ettiği değil sadece genel olarak kaç adet bilgi talebi yapıldığı bilgisi veriliyor. Bilgiler FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) adı verilen yasa gereği yapılan talepleri içeriyor.

Açıklanan bilgilerin sadece kaç adet olduğunu göstermesi, ülke, konu, kişi ya da paylaşılan içeriğin ne olduğunun belirtilmemesi ise eleştiri konusu oldu. Ayrıca yayınlanan raporlardaki bilgilerin 6 ay gecikmeli olarak yayınlanıyor. Facebook, Google, Yahoo, LinkedIn ve Microsoft'un söz konusu raporları internet sayfalarında açıklandı. 

FISA nedir?

ABD'de temelleri 1978 yılında atılan, 2007 yılında kapsamı genişletilen ve istihbarat ile ilgili konularda hızlı hareket edilmesini sağlayan özel bir yasa. Bu yasa için ABD'de özel mahkemeler de bulunuyor ve bu kanun çerçevesinde NSA e FBI gibi kurumlardan gelen talepleri değerlendiriyorlar. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;