Kültür-Sanat

Korsan neden bitmiyor?

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'ne göre, korsan yayıncılığın önlenememesi beş temel sorundan kaynaklanıyor.

Konular: Kültür-Sanat
Korsan yayıncılığın bitmemesinde hukuki süreç büyük rol oynuyor.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, yayıncıların ve eser sahiplerinin haklarını ihlal eden korsan yayıncılıkla ilgili İstanbul Anadolu Adliyesi Dergisi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye’de korsanın neden bitmediğini anlattı. Buna göre korsanın bitmemesinde beş önemli etken var. Türkiye genelinde korsanla mücadele eden Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, korsanın neden bitmediğine dair gerekçeleri şöyle sıralıyor:

1. Geceleri baskın kararı alınamaması: Avukat Melahat Aşnük Boran’ın hazırladığı makalede korsan matbaa ve depolara baskınların çoğunlukla gündüz yapıldığına dikkat çekiliyor. Boran’ın tespitlerine göre korsan baskılar geceleri yapılıyor ve depolara sevk işlemleri de geceleri tamamlanıyor.

2. Korsanın hapis cezası bulunmaması: Korsan baskı yaptığı tespit edilen kişilerin mahkemeye çıkarıldıkları takdirde genellikle ‘hükmün açıklanmasının geriye bırakılması’ kararı çıkması da korsan yayıncılığın bitmemesine sebep oluyor. Caydırıcı cezalarla birlikte korsan yayıncılığın sona ermesinin daha mümkün göründüğünü belirten Avukat Boran, İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nin piyasa değeri 40-50 bin TL’yi bulan 20 bin 900 kitapla yakalanan İstanbul’un korsan piyasasında en büyük paya sahip Ali Y.’nin 1 yıl 8 ay hapis cezası aldığını ekliyor. Daha önce aynı suçtan üç dava dosyası bulunan Ali Y.’nin cezasının infazı Avukat Boran’a göre emsal teşkil ediyor.

3. Şikayet olmadan suç kabul edilmiyor: Bilhassa ‘fotokopi korsanı’ vakalarında rastlanan ancak şikayete bağlı olarak denetleme yapılması önkoşulu da yine korsanın önüne geçilememesinde önemli bir sebep.

Fotokopi korsanında şikayet olmadığı takdirde denetleme yapılamıyor.


4. İmha zorluğu: Korsan basım yapan bir mecraya girildikten ve korsan yayınlar ele geçirildikten sonra en büyük sorun ‘imha’ problemi. Avukat Boran’ın bununla ilgili tespitleri ise şöyle:

Örneğin, yargılama süresinin uzunluğu beraberinde suç eşyalarının muhafazası ve depolanma sorununu getirmektedir. Mevcut yasal düzenlemelerde ve uygulamada el konulan suç eşyaları yargılamanın sonuna kadar bekletilmektedir. Suç eşyalarının imhası ancak cezaların kesinleşmesi durumunda yapılmaktadır. Bazı davaların kesinleşmesi ise 7 yılı bulabilmektedir. Bu da kitapların muhafazası için çok büyük depolara uzun süre yüksek kiralar ödenmesine ve devletin zarara uğramasına sebep olmaktadır.’

5. Dijital korsanda henüz gerideyiz: İnternet üzerinden korsan yayıncılık yaptığı tespit edilen sitelerin kapatılma kararından çok kısa bir süre sonra başka bir adla, aynı içeriğin farklı sitelere yüklenmesi de önemli gerekçelerden biri. Bunun için kullanılması gereken ahtapot yazılımların Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış olması, korsan yayıncılığın sanal dünyada da hızlı bir şekilde büyümesine neden oluyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;