IMF

Lagarde, Maliye Bakanlığı döneminde 'görevi ihmâl'den suçlu bulundu

Fransa Cumhuriyet Adalet Mahkemesi, IMF Başkanı Lagarde'ın Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde görevini ihmâl ettiğine hükmetti.

Konular: IMF, Fransa, Avrupa
[Fotoğraf: AA]

Fransa'da Cumhuriyet Adalet Mahkemesi, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'ın ünlü iş adamı Bernard Tapie'ye 400 milyon Euro tazminat verilmesiyle ilgili davada oynadığı arabulucu rolü nedeniyle "görevi ihmâl" ettiğine hükmetti. Ancak mahkeme karar öncesi Fransa'dan ayrılan Lagarde'a ceza verilmeyeceğini açıkladı. Lagarde'ın suçlu bulunduğu takdirde 1 yıl hapis ve 15 bin Euro hapis cezası alması bekleniyordu.

Fransa'da ''Yüce Divan'' özelliği taşıyan mahkemede 5 eski bakan yargılandı. Cumhuriyet Adalet Mahkemesi heyeti, 6 yargıç ile üç senatör ve üç milletvekilinden oluşuyor.

Paris İstinaf Mahkemesi Temmuz ayında aldığı kararda, IMF Başkanı Lagarde'ın Fransa'da Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemde ünlü iş adamı Bernard Tapie davasında usûlsüzlük yaptığı gerekçesiyle, Cumhuriyet Adalet Mahkemesi'nde yargılanmasına onay vermişti.

Christine Lagarde daha önce yaptığı açıklamada suçsuz olduğunu belirterek, "bakanlık yaptığı dönemde her zaman devletin çıkarlarını koruduğunu ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterdiğini" savunmuştu.

Lagarde'a yönelik suçlama

Yargıtay 30 Haziran’da aldığı kararda, Adidas'ın eski sahibi Bernard Tapie'nin devletten 1 milyar Euro tazminat talebini reddetmiş ve kendisinin devlete 404 milyon Euro geri ödemesini kararlaştırmıştı. Tapie, hisselerini 1993'te Fransız bankası Crédit Lyonnais'ye devretmiş ancak banka hisseleri bir süre sonra büyük bir karla satınca dolandırıldığını ileri sürmüştü.

Tapie'nin iyi ilişki içinde olduğu eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin talimatı üzerine konuyla Maliye Bakanlığı'nın ilgilenmesine karar verilmiş, hakem heyeti kurulmuştu. Dönemin Maliye Bakanı Lagarde'ın hakemlik yaptığı kurul, Tapie'ye 404 milyon Euro ödeme yapılmasına karar vermişti. Lagarde'ın Maliye Bakanlığı görevinde bulunduğu dönemde "görevini ihmâl" suçlamasıyla hakkında Fransa'da soruşturma başlatılmıştı.

Savcılık, takipsizlik kararı verilmesini istemesine rağmen mahkeme bu talebi kabul etmemişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;