Tenis

Li Na’nın gücü

Li Na, Çin tenisinin en ünlü ismi. Tenisi bırakalı 2 yıl oldu fakat o şimdi daha çok kazanıyor.

Konular: Spor, Çin
Li Na'nın balmumu heykeli. [Getty]

Li Na, Çin’in ilk grand slam şampiyonu tenisçisi.  Kariyerinin sonlarına doğru sakatlıklar geçirdi, 2014’te de emekli oldu. Şimdilerde 35 yaşında, iki çocuğu ve aynı zamanda eski antrenörü Jiang Shan ile birlikte yaşıyor.

Li Na, sporcu döneminden daha yoğun bir hayat yaşıyor ve daha çok kazanıyor. Film ve kitap anlaşmaları, uzun süreli sponsoru Nike ile birlikte tekstil işleri, televizyon şovları ve bir tenis akademisi.

Li Na’nın en çok önem verdiği iş kolu ise tenis akademisi. Eski raketin menajeri Max Eisenbud “Sadece onun isminin verildiği bir akademi olsun istemiyoruz. Li Na güzel bir eğitim sistemi de istiyor” diyor. Eisenbud, ‘Li Na’nın toprağı’ fikriyle restoran, otel ve spa merkezinin bulunduğu bir tesis üretme aşamasında olduklarını kaydetti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, Li Na 2011’deki Roland Garros şampiyonluğundan sonra marka olmaya başladı. Bu maçı Çin’de 116 milyon kişi izledi. Li Na, 2014 Avustralya Açık’ı kazandıktan sonra da dünya sıralamasında ikinci sıraya yükseldi. Sporu bıraktı ama kendisi hâlâ Çin’in en önemli yıldızlarından. Çin’in en büyük sosyal medyası Weibo’da 23 milyon takipçisi bulunuyor.

Li Na, emeklilik döneminde bile Çin’de büyük bir pazarlama gücü. Geçtiğimiz yıl, Nike, Mercedes ve İsviçreli lüks saat markası Rolex ile yaptığı projelerden 20 milyon dolar’dan fazla para kazandı. Bu, kortta kazanabileceklerinden daha fazla.

Eisenbud “Ben ona her zaman ülkenin Billie Jean King’i olarak seslenirim. Çünkü o gerçek bir öncüdür” diyor.

Çin’de medya sektörü de büyüyor. Li Na da bu sektörden çok kazandı. Şimdi de filmi de çekiliyor. Li’nin hayatına dayanan filmi Peter Chan çekiyor. Li Na da doğal olarak filmin danışmanı.

Menajeri “Bu kadar iş yapmak istemesi ve büyüme isteği beni gerçekten çok şaşırttı” ifadesini kullanıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve CNN International

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;