Lübnan

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Riyad'ı ziyaret etti

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüştü.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberinde, Avn'ın ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, başkent Riyad'daki Kraliyet Sarayı'nda Kral Selman ile bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede, ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı kaydedildi. 

Avn'ın ayrıca, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah Kasabi, Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr ve Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil Tureyfi ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan'da yerel televizyona yaptığı açıklamada Avn, ziyaretinin, Arap ülkelerindeki olaylarla gerilen Lübnan-Suudi Arabistan ilişkilerini geliştirme ve iki ülke arasındaki işbirliğini tüm alanlarda ilerletme amacı taşıdığını söylemişti.

Suudi Arabistan-Lübnan ilişkileri

Suudi Arabistan'da yaklaşık 500 bin, Körfez ülkelerinde ise yaklaşık 250 bin Lübnanlı çalışıyor.

Suudi Arabistan'ın, Lübnan'ın iç savaşını sonlandıran müzakerelere Taif kentinde ev sahipliği yaparak savaşı sonlandıran Taif Anlaşması'na katkı sağlaması, iki ülke arasındaki ilişkilere tarihi boyut kazandırmıştı.

Lübnan, son dönemde Hizbullah'ın Yemen ve Suriye savaşındaki artan rolü sebebiyle İran ve Suudi Arabistan arasında kaldı.

Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı Avn'ın damadı Cibran Basil'in, 21 Ocak 2016'da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılar sonrasında Tahran'ı kınama kararında çekimser oy kullanması ve Kahire'deki Arap Birliği toplantısında Hizbullah'ın terör örgütü olarak zikredildiği karar metnine itiraz etmesi, geçen yılın ilk aylarında ilişkilerdeki gerilimi tırmandırmıştı.

Bunun üzerine Riyad, Lübnan güvenlik birimlerine yapacağı dört milyar dolarlık yardımı iptal etmişti. KİK üye ülkeleri de güvenlik gerekçesiyle vatandaşlarına Lübnan'ı terk etme çağrısında bulunmuştu. İran'ın Lübnan'daki silahlı müttefiki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, Suudi Arabistan'a yönelik sert açıklamaları da gerilimi bir üst seviyeye taşımıştı. Suudi Arabistan'ın hamlesiyle Körfez İşbirliği Konseyi ve Arap Birliği de Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;