Bilim-Teknoloji

NASA 2015'in en sıcak yıl olduğunu açıkladı

NASA ile ABD Okyanus ve Atmosfer İdaresi, 2015'in açık ara kaydedilen en sıcak yıl olduğunu açıkladı. Ortaklaşa yapılan açıklamada, 2015'te hava sıcaklığının ilk kez 19. yüzyıl ortalamasının bir derece üzerine çıktığı ifade edildi.

NASA ile ABD Okyanus ve Atmosfer İdaresi, ortaklaşa bir açıklama yaparak 2015'in  'açık ara' kaydedilen en sıcak yıl olduğunu duyurdu.  Tarihte ilk kez 2015'te, hava sıcaklığı 19. yüzyıl ortalamasından bir derece daha yüksek ölçüldü. 2015'te, Ocak ve Nisan ayları hariç geriye kalan 10 ayın hepsinde, kaydedilen en yüksek sıcaklıklar ölçüldü. 

Aralık ayında hava sıcaklığının El Nino'nun da etkisiyle çok arttığını belirten NASA'dan Gavin Schmidt, ''El Nino olmasaydı da 2015 kaydedilen en sıcak yıl olabilirdi. Uzun dönemli trendleri incelemeye devam ediyoruz'' diye konuştu.

Bilim insanları, El Nino'nun 2016'da etkisini artıracağını ve gelecek yılın daha da sıcak olacağını tahmin ediyor. 

İngiliz Meteoroloji Kurumu, Aralık 2015'te, iklim değişikliği ve güçlü El Nino etkisinin, 2016'da küresel ortalama hava sıcaklığını, 2015 değerlerinin üzerine çıkaracağını açıklamıştı. El Nino, 40-50 milyon kişinin açlık, kuraklık ve salgın riski altında kalmasına yol açabilir.

Kaynak: NASA, İngiliz Meteoroloji Kurumu

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;