Suriye'de iç savaş

Obama: Esed, Rusya ve İran'ın elleri kanlı

Ülkesinin Suriye’deki iç savaş konusundaki tutumunu savunan ABD Başkanı Barack Obama, “Biz şu an konuşurken Suriye rejimi ile Rus ve İranlı müttefikleri Halep kentinde vahşi bir şekilde saldırıyor. Esed rejimi ve müttefikleri Rusya ile İran bu vahşetin sorumlusu ve onların elleri kanlı” dedi.

Beyaz Saray’da son yıl sonu basın toplantısını düzenleyen ABD Başkanı Barack Obama, Esed rejimi, Rusya ve İran’ı eleştirdi. Bütün dünyanın Halep’te olanları korku içinde izlediğini belirten Obama, “Biz şu an konuşurken Suriye rejimi ile Rus ve İranlı müttefikleri Halep kentinde vahşi bir şekilde saldırıyor. Esed rejimi ve müttefikleri Rusya ile İran bu vahşetin sorumlusu ve onların elleri kanlı” dedi.

Obama, Esed’in katliamla meşruiyet kazanamayacağını da ifade etti.

Suriye’deki durumdan dolayı sorumluluk hissettiğini söyleyen Obama, ülkesinin iç savaşa yönelik tutumunu ise savundu. ABD’nin müdahale etmesi yönündeki istekleri anladığını, ancak bunun ‘ucuza mal olmayacağını’ söyledi. Obama, böylesi bir operasyonun çok sayıda ABD askerinin Suriye topraklarına ‘uluslararası bir yetki olmaksızın ve davetsiz bir şekilde girmesini gerektirdiğini’ ifade etti.

20 Ocak’ta görev süresi dolan Obama, yerini başkan seçilen Donald Trump’a bırakacak.

Kaynak: Reuters ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;