Suriye'de iç savaş

Obama'dan Türkiye'ye Halep teşekkürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halep'te sivillerin tahliyesine dair ABD Başkanı Obama ile görüştü. Ankara, "Obama, 'Türkiye'nin çabalarını takdirle karşılıyoruz' dedi" açıklamasını yaparken, Beyaz Saray'ın açıklamasında "Başkan Obama ateşkese aracılık etme gayretleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Obama [Getty - Arşiv]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile Halep'teki sivillerin tahliyesi üzerine görüştüğünü açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından görüşmenin içeriğine dair ayrıntılı bilgilendirme geldi.

Bilgilendirmede Erdoğan'ın Obama ile bölgesel gelişmeler çerçevesinde terörle mücadele konusunu ele aldıkları, başta "Halep’teki insanlık dramını sona erdirmeye yönelik çabalar" olmak üzere, Suriye ve Irak’taki son gelişmeler hakkında fikir alışverişi yapıldığı ifade edildi. 

"Türkiye'nin çabalarını takdirle karşılıyoruz"

Açıklama şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Obama, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.

ABD Başkanı Obama, Türkiye’nin Halep’te kısmi ateşkesin sağlanarak muhaliflerin ve sivillerin uluslararası insani yardım kuruluşlarının gözetiminde güvenli biçimde şehirden tahliyesine yönelik çabalarını takdirle karşıladığını belirtmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Obama, çatışmaların ülke genelinde durdurulması ve soruna bir siyasi çözüm bulunması gerektiğine işaret etmişlerdir."

IŞİD'le mücadele

Görüşmede, koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de IŞİD'e karşı yürüttükleri mücadelede kaydedilen gelişmelerin de gündeme geldiği öğrenildi.  Açıklama şöyle devam etti:

"İki lider, Türkiye ile ABD’nin sürekli yakın işbirliği halinde çalışmaya devam etmelerinin büyük önem taşıdığına dikkati çekmişlerdir.

Türkiye ve ABD arasında son sekiz yıllık süreçte ilişkilerdeki samimiyet ve verimliliğe işaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte de güçlenmeye devam edeceğine inandıklarını belirtmişlerdir."

Ayrıca ABD Başkanı Obama, görüşme vesilesiyle, Beşiktaş'taki saldırıda ve Suriye’de şehit düşenler için Türk halkına taziyelerini iletti.

Beyaz Saray'ın açıklaması

Görüşme ile ilgili olarak Beyaz Saray'dan yapılan açıklama ise şu şekilde:

"Başkan Obama bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşerek geçtiğimiz hafta Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bir kanadı tarafından İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden ve yaralananlar için üzüntülerini dile getirdi ve Suriye'de IŞİD'e karşı verilen mücadelede ölen Türk askerleri için başsağlığı diledi. İki lider, terörle mücadele sahasındaki kararlılığın sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

Başkan Obama ayrıca Türkiye'nin Halep'ten ayrılmak isteyen savaşçı ve sivillerin uluslararası insani kuruluşların gözetimi altında güvenli bir şekilde şehri terk edebilmelerine imkân sağlayacak bir ateşkese aracılık etme gayretleri için de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Suriye genelinde husumetin sona erdirilerek çatışmanın siyasi yoldan çözülmesi gerektiği hususunda birleşen Obama ve Erdoğan, Koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü harekât kapsamında kaydedilen ilerlemeyi de değerlendirdi. Bu konuda elde edilen başarıların arttırılması için Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki yakın koordinasyonun sürmesinin öneminin altını çizen iki lider, son olarak geçtiğimiz sekiz yılda yürüttükleri sıcak ve verimli ilişkilere değinerek, ABD ve Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin sürmesinin ortak arzuları olduğunu ifade etti."       

 

 

 

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;