Eğitim

Öğretmen atama takvimi belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için takvimi belirledi. Başvurular 15-21 Mart arasında yapılacak. Öğretmen ataması için branşlara göre kontenjan dağılımı da belli oldu. En fazla kadro 3 bin 570 kontenjan ile sınıf öğretmenliğinde.

Konular: Türkiye
En fazla öğretmen alımı 3 bin 570 kadro ile sınıf öğretmenliği branşında olacak. [Fotoğraf: AA]

Milli Eğitim bakanlığı (MEB), sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı. Alınacak 20 bin öğretmenin branş kontenjanları da belirlendi.

Atamalar için ön başvurular ve sözlü sınavın yapılacağı merkezlerin tercihi 15-21 Mart tarihleri arasında yapılacak. 27 Mart'ta adayların hangi merkezlerde sözlü sınava gireceği açıklanacak. Ardından ise mülakatlar başlayacak. Öğretmenlik alan bilgisi testi gerektirmeyen branşlar için  sözlü sına 3-7 Nisan tarihleri arasında mülakatlar yapılacak. Öğretmenlik alan bilgisi testi gerektiren branşlar içinse sözlü sınav, 24 Nisan -13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

En fazla kontenjan sınıf öğretmenliği ve İngilizce

MEB, atama yapacağı branşların kontenjanlarını da açıkladı. En fazla öğretmen alımı sınıf öğretmenliği branşında olacak. Bu branşa 3 bin 570  öğretmen alacak. Onu sırasıyla 2 bin 193 kişi ile İngilizce öğretmenliği, 2 bin 143 ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi branşı, 1835 ile ilköğretim matematik öğretmenliği,1720 ile okul öncesi öğretmenliği izliyor.

Sadece bir kişi ile en az alımın yapıldığı branşların başında meslek liselerinin çeşitli meslek dersleri ve Fransızca geliyor.  

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;