Bilim-Teknoloji

Robotlar kurguyu gerçekliğe dönüştürürlerse...

Bu animasyon video, yapay zekâ alanındaki gelişmeleri ve soru işaretlerini özetliyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Yapay zekâ... Yani, insan faaliyetlerini yeniden üretebilen makineler ve bilgisayarlar programlama bilimi. Mesela düşünmek... Bir karar almak... 

Yapay zekâ alanında önemli ilerlemeler kaydedilmeye devam ediliyor. Akıllı algoritmalar aracılığıyla karar veren makineler hayatımıza girmeye başladı. Akıllı telefonlar küçülüyor. Kişisel asistanlarla bilgiye ulaşmak artık çok daha zahmetsiz. Otonom araçlar ile yollar daha güvenli hale geliyor. 

Yapay zekâ robotların hastalandığımızda bizimle ilgilendiği, seyahatlerimizi planladığı, insanların yapmaması gereken ya da ileride yapmayacakları işleri yaptığı bir dünya vadediyor.  Oyun, yapay zekâdaki gelişimi gözlemleyebileceğimiz en uygun sektör. 

Bu alanda yapay zekânın insanlardan daha iyi olduğu kanıtlandı. Satrançta ve Go'da dünyanın en iyilerini yendiler. Tıpta, şimdiden kanser dahil bütün hastalıkları gerçek bir doktor gibi teşhis edebiliyorlar. 

Milyonlarca iş tehdit altında

Fakat sorun şu... Yapay zekânın her şeyi yapabildiği Endüstri 4.0 ile birlikte iş gücüne ne olacak? Milyonlarca iş robotlar yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Birçokları yapay zekâdaki gelişimin insanlığı tehdit ettiğini düşünüyor.

Ya Terminator tarzı asker robotlar, kurguyu gerçekliğe dönüştürürse? Peki ya yapay zekâ, insan zekâsının yapabileceklerinden çok daha ileri giderse?

Yapay zekânın hayatlarımızdaki rolünün sınırlarını belirlemek için yapılması gereken hâlâ çok iş var. 

Kaynak: AFP 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;