PKK

Rusya YPG'yi yalanladı

PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD'nin sözücüsü, Rusya'nın Afrin'de askeri üs kuracağını ve bu konuda Pazar günü anlaşma yapıldığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamayı yalanladı.

[Fotoğraf: AFP / Arşiv]

PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD'nin sözücüsü Redur Halil, Reuters'a verdiği mülâkatta, Rusya ile YPG'nin Pazar günü aralarında bir anlaşma yaptıklarını söyledi. Buna göre Rusya, YPG kontrolündeki Afrin'de askeri üs kuracak. Halil'e göre Rusya burada PKK/PYD militanlarını "teröre" karşı eğitecek. Sözcü aralarında zırhlı araçların da olduğu bazı Rus güçlerinin şimdiden Afrin'e ulaştığını da iddia etti. Halil "YPG ile anlaşma çerçevesinde Rus varlığı, terörle mücadelede koordinasyonu ve modern savaş eğitimini amaçlıyor." dedi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından birkaç saat sonra yapılan açıklamada ise, Rusya'nın Suriye'de yeni bir üs açmayı planlamadığı belirtildi ve YPG'nin açıklaması yalanlandı.

Açıklamada, Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi gözlem merkezine ait bir biriminin "ihlalleri önlemek amacıyla" Afrin yakınlarında PYD/PKK ile Özgür Suriye Ordusu'nun temas hattına konuşlandırıldığı belirtildi.

8 Mart'ta PYD kontrolündeki Menbic'de PYD tarafından yönetilen SDG'nin armasını taşıyan bir Rus askeri görüntülenmişti. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;