İsrail

Şam 'düşürdük' dedi, İsrail yalanladı

İsrail ordusuna ait savaş uçakları, Suriye'de hava saldırısı düzenledi. Suriye rejimi, uçakların Palmira'daki Suriye ordusuna ait hedefleri vurduğunu, kendilerinin de bir İsrail uçağını düşürdüğünü iddia etti. İsrail ise bu iddiayı yalanlayarak hiçbir uçağının zarar görmediğini duyurdu.

Suriye ordusu, İsrail’in Suriye hava sahasını ihlal ettiğini ve Tedmur (Palmira) kentinde hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. Ordunun açıklamasında, bir İsrail uçağının işgal altındaki bölgede düşürüldüğü ve bir uçağın da isabet aldığı belirtildi.

İsrail ise, Suriye'de bir operasyon gerçekleştirdiğini kabul etse de hiçbir uçağının zarar görmediğini duyurdu.

“İsrail Hava Kuvvetleri, gece saatlerinde Suriye’de bazı noktaları hedef aldı. Görevden sonra Suriye’den birden çok uçaksavar füzesi fırlatıldı. Bu füzelerden bir tanesi ordu birliklerine ait hava savunma sistemi tarafından engellendi”

İşgal altındaki bölgede sirenler çaldı

Reuters, olay sırasında İsrail işgali altındaki Ürdün Vadisi’nde yer alan yerleşimlerde siren seslerinin duyulduğunu söyledi. İki görgü tanığı, siren seslerinden sonra bir patlama sesi duyduğunu ifade etti.

Herhangi bir can kaybı ya da maddi hasar açıklanmadı.

İsrail, daha önce Suriye’de çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirmişti. Bu hava saldırıları çoğunlukla rejime veya Hizbullah’a ait mevzilere yönelikti.

Tel Aviv, Suriye rejiminin en büyük destekçisi İran’ın ve Tahran’ın müttefiki Lübnan’ın Hizbullah’ının Suriye’de nüfuzunu artırmasından rahatsız.

Geçtiğimiz hafta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, rejimin bir diğer önemli müttefiki olan Rusya’ya ziyaret gerçekleştirmişti.

İsrailli lider,  Moskova’ya İran ile ilgili endişelerini iletmişti.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;