HDP

'Suriye Kürtleri düşman değil'

HDP, “Demokratik siyaset, demokratik özerlik, demokratik cumhuriyet” sloganıyla 2. Olağan Kongresi’ni düzenledi. Kongrede konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Türkiye olarak Suriye Kürtlerini düşman olarak görmekten vazgeçmeliyiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İkinci Olağan Büyük Kongresi’ni Ankara’da düzenledi. Kongrenin ana sloganının “Demokratik siyaset, demokratik özerklik, demokratik cumhuriyet” olarak belirlendiği kongrede kürsünün iki yanına ise “Onurlu barış birlikte yaşam” ve “Eşit yurttaşlık ortak vatan” sloganları yansıtıldı. Kongre’de Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş başkan seçildiler. Yeni parti meclisi de belirlendi. Parti meclisi ilk toplantısında partinin en üst düzey yönetim organı Merkez Yürütme Kurulu'nu da belirleyecek.

Toplantıda konuşma yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasında çok tartışma yaratan “öz yönetim” talebini bir kez daha dile getirdi. Demirtaş, öz yönetim modelinin bir tek diktatörlüklerde, monarşide ve bir de Türkiye’de olmadığını söyledi. Güvenlik güçlerinin Güneydoğu'daki operasyonlarını eleştirdi:

“Biz hendek, barikata yönelen devlet şiddetini doğru görmüyoruz. Biz hendek, barikat anlayışına yol açan ana fotoğrafa bakmalıyız diyoruz. Onu anlarsak diyalog ve müzakere ile bunu çözmek kolay diyoruz. Hükümet ise ev ev temizlik yapacağım diyor. Kamu güvenliği bozuluyorsa gelin ortak akılla diyalog ve müzakere yolunu kullanalım diyoruz.”

“Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda fikirlerimizi nasıl savunacağız?”

Partisinin TBMM’de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na üye vereceğini bir kez daha belirten HDP Eş Başkanı masada öz yönetim dahil tüm talepleri serbest bir şekilde konuşup konuşamayacaklarından emin olmadıklarını da söyledi:

“Önyargısız bir şekilde anayasa yapmak isteyene gönlümüzü de kapımızı da açtığımızı göstermek istiyoruz. Türkiye bu felaketin eşiğindeyken samimiyetimizi ortaya koymak istiyoruz. Yeni anayasa dediğimiz şey serbest tartışma ortamında mümkündür. Anayasa mevcut bir yolu yürüyerek ulaşılacak bir yoldaysa o yolun mayınlı olmamalıdır. Bakın biz öz yönetimi savunamıyoruz. Biz Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda fikirlerimizi nasıl savunacağız? Biz öz yönetimi savunduğumuzda dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için fezleke gönderilmeyeceğinin ne garantisi var? Ama başkanlığı savunmak serbest.”

“Yanlış dış politika Türkiye’yi aktör olmaktan çıkardı”

HDP Eş Başkanı, Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlere ilişkin tutumunu da eleştirdi:

“Bu halkların tamamı bu topraklarda yaşayacaksa bizim Türkiye olarak Suriye’deki Kürtleri düşman olarak görmekten vazgeçmemiz lazım. Etle tırnak dediğin bin yıllık beraberlikle birlikte yaşadığın Kürt kardeşine Suriye’de statü elde etmek nasıl haram olur, nasıl senin için tehdit olur? Biz Suriye’deki tüm halkların kendi kaderini belirleme hakkını saygı duymalıyız. Yanlış dış politika Türkiye’yi aktör olmaktan çıkarmıştır. Türkiye’nin yaptığı hiç bir barış çağrısı Suriye’de ciddiye alınmıyor. İşte Irak Kürdistan federal bölgesi. Madem Türkiye’nin komşuları içinde tek dostu, peki Suriye Kürdistanı niye tehdit olsun? Stratejik bir müttefik olamaz mı?”

Yüksekdağ: Kongre bir çıkış olacak

HDP EŞ Başkanı Figen Yüksekdağ ise konuşmasında, HDP’nin tüm tasfiye çabalarına rağmen inat yaşamaya davet ettiğini ve kazanacağını söyledi ve kongrenin yeni bir çıkış olacağını belirtti:

“Mevcut iktidar tarafından her gün topluma nefretin zehri enjekte edilirken bizim yolumuz sözün ve hakikatin yolu olacaktır. Bizim yöntemimiz sözün gücüne inanmak ve hakikatin diliyle konuşmak olacaktır. Bizler sözümüzde sadece hakikatin dilini kullanıyoruz.”

Yüksekdağ konuşmasının sonunda İmralı Cezaevindeki Abdullah Öcalan’ın bu yıl tecrit altında olduğu için kongreye mesaj gönderemediğini söyledi. Yüksekdağ, Öcalan’ın 2014 yılında düzenlenen kongreye gönderdiği mesajı okudu. Figen Yüksekdağ bu mesajı okurken arkasındaki ekrana Öcalan’ın bir yanında Türk Bayrağı bir yanında HDP bayrağı bulunan görüntüsü yansıtıldı.

CHP kongreye katıldı

HDP, kongrenin ardından parti yönetimini belirledi.

Toplantıya HDP milletvekillerinin yanı sıra ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen delege ve misafirler katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan randevu istediği öğrenilen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana salona en son gelen milletvekili oldu. Yüksekdağ’ın konuşması sırasında salona giren Zana, tribünlerden “Her biji Zan(çok yaşa Zana)” sloganlarıyla ve alkışlarıyla karşılandı. Zana, Demirtaş’ın konuşması sona erdikten sonra ise salondan ayrıldı.

Salonda çeşitli ilçelerde kazılan hendeklerin ardından başlayan güvenlik operasyonları ve sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybeden bazı isimlerin posterleri asıldı.

Kongreye Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan partilerden sadece CHP davet edildi. CHP’den Grup Başkanvekili Bülent Tezcan kongreye katıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;