Avrupa

Syriza'dan yeni kararlar

Yunanistan Enerji Bakanı, doğalgazın özelleştirilmesinden ve Kanadalı bir şirket tarafından yapılacak altın madeni yatırımından vazgeçileceği sinyali verdi.

Konular: Yunanistan
Lafazanis, partideki AB karşıtlarını temsil ediyor ve ortak para biriminden çıkılmasını savunuyor. [Fotoğraf: AA]

Yunanistan'da Radikal Sol İttifak'ın (Syriza) zaferinin ardından enerji politikaları ve yabancı yatırımlar konusunda yeni adımlar atılıyor. 

Çevre ve Enerji Bakanı Panayiotis Lafazanis, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, doğalgazın özelleştirilmesinden ve Kanadalı bir şirket tarafından yapılacak altın madeni yatırımından vazgeçileceği sinyali verdi.

Lafazanis, "Söz konusu planlara karşıyız ve atacağımız adımları bu karşıt tutum çerçevesinde atacağız" diye konuştu. 

Devlete bağlı doğalgaz şirketi DEPA'nın yüzde 65'inin satılması planlanıyordu. Plana göre, 2013 yılında Rusya'ya yapılması planlanan satışın iptal edilmesinin ardından 240 milyar euroluk satışın hızlandırılması gündemdeydi. 

Lafazanis, partideki AB karşıtlarını temsil ediyor ve ortak para biriminden çıkılmasını savunuyor.

Yunanistan hükümetinin ilk icraatlarından biri de, Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesini durdurmak olmuştu. Yunanistan Denizcilik Bakanı Vekili Theodoros Dritsas, Pire ve Selanik Limanları'nın özelleştirilmesine son verileceğini söylerken, "Yeni hükümet daha önce imzalanan ve işler vaziyette olan anlaşmalara karşı çıkmayacak" ifadesini kullandı.

Yunanistan'ın eski Başbakanı Kostas Karamanlis ve Çin'in eski Devlet Başkanı Hu Jintao döneminde 2008'de Cosco şirketi ile Pire Liman İdaresi (OLP) arasında imzalanan anlaşma gereğince Çin'e, limanın iki konteyner terminalini yönetmek için 35 yıllık imtiyaz hakkı verilmişti.
Başbakan Antonis Samaras döneminde ise Çin'le ticaret alanında 6,5 milyar dolarlık 19 anlaşma imzalanmıştı.
 
Kaynak: Reuters 

 


 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;