Türkiye

Taksim'e yapılacak caminin temeli atıldı

Taksim'e yapılacak caminin temeli törenle atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de cami eksikliğini hep hissettiğini söyleyerek, "Caminin, Santa Maria Kilisesi'nin yanında olması ve iki mabedin Taksim'e bakması, bu şehrin ne kadar hoşgörülü olduğunun bir sembolü" dedi.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: AA]

Taksim'e yapılacak caminin temel atma töreni, hâfız Halil Necipoğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Caminin temeline ilk kazma vurulması ve harç dökme işlemi dualarla yapıldı. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de bir mabede ihtiyaç olduğu düşüncesiyle mücadele edenleri anarak, bugün yapılanların toplumun ihtiyaçlarını karşılama adına yapıldığını söyledi.

İstanbul'un öteden beri hep bir barış kenti olduğunu, farklılıkları ve zenginlikleri bir arada yaşadığını belirten Topbaş, "Aynı sokakta cami, sinagog ve kilise bulundu. 'Ne olursan ol, yine de gel' diyen bir anlayışın mensuplarıyız. Pera bölgesi özellikle farklı kültürlerin çok yoğun yaşadığı ve Batı'ya açılan pencere olarak kabul edilen bir alan. Hemen yanımızda kilise var. II. Mahmud'un yaptırdığı Galatasaray Lisesi var. Yani bir tarih kokan bölgede yaşamaktayız. İnsanların yaşam alanları arasında birtakım temel ihtiyaçları var ki, biz bunlara hep 'sosyal donatı alanları' deriz. Burada meslektaşlarıma, bu caminin tasarımını hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Gerçekten bölgeye uygun bir yapıyı, camiyi, mabedi buraya projelendirmişler" dedi.

Selçuklu ve Osmanlı'nın insanların sosyal alandaki temel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bir alanı imara açtıklarına dikkat çeken Topbaş, şöyle devam etti:

"Bu bölgede, bebekliği çocukluğu geçmiş biri olarak bahsetmek istiyorum. Yıllarca bu sıkıntı hep yaşandı. Maalesef camisi eksik bir bölge. Burada ihtiyaç var. Burada kış aylarında gazete kâğıtları üzerinde ibadetlerini yerine getiren insanların ızdırabı hiçe sayıldı. Maalesef bugün geriye baktığımızda, geçmişte ne kadar lüzûmsuz kavgalar yaptığımızı görüyoruz bazı konularla ilgili. Mesela başörtüsü yasağı. Bitti, geride kaldı. Ne kavgalar edildi. Burasıyla ilgili farklı bir gerginlik ortaya konulmaya çalışıldı. Ne kadar üzücü. Bakınız biz yöneticiler olarak ihtiyaç olduğu için yılda 18 maç yapılacak büyük statlar yapıyoruz. Ama 30 gün Ramazan-ı şerif, 52 hafta cuma ve diğer günleri koyduğunuz zaman daha fazla bir ihtiyaç var. Ama bu maalesef farklı yorumlanıyor. Farklı yerlere çekiliyor. Bu temel bir ihtiyaç ise yapılması lâzım."

[Fotoğraf: AA]

"Artık sokaklarda namaz kılınmayacak olması sevindirici"

Kadir Topbaş, Taksim'e yapılacak caminin birçok yönü olduğunu ancak iki anlamlı tarafına dikkat çekmek istediğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Caminin, hemen burada Santa Maria Kilisesi'nin yanında olması ve iki mabedin Taksim'e bakması, bu şehrin ne kadar hoşgörülü olduğunun bir sembolüdür. Turistler, bu bölgede dolaşırken bir taraftan minareleri, diğer taraftan kiliseyi görerek, bu şehirde hoşgörünün ne kadar hakim olduğuna, ne kadar birlikte yaşanabildiğine şahit olacak. Bu açıdan çok önemli. Bir de sokaklarda gazete ve koli kağıtları üzerinde namaz kılanlar değil, daha medeni ve daha temiz bir görüntü olacak. Burada Beyoğlu Belediye Başkanlığı yaptım, biliyorum. Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu cuma günleri kendi bahçesini açtı insanların namaz kılmaları için. Artık sokaklarda namaz kılınmayacak olması sevindirici."

Olaya "bir mücadelenin başarısı" gözüyle bakmadığını, "bir ihtiyacın anlaşılır olması" şeklinde değerlendirdiğini vurgulayan Topbaş, araziyi tahsis eden Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Caminin temelinin cuma günü atılmasının da önemine işaret eden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mübarek bir cuma günü temel atıyor. Buna şâhitlik ediyoruz. Hepimiz inanıyorum ki, gurur duyacağız. Biz 80 milyonluk büyük bir aileyiz. Ortak kader paylaşıyoruz. 15 Temmuz gibi ortak kaderimiz var. FETÖ'ye karşı bir kader paylaştık. Koreliler bize 'kan kardeş' diyor, Kore'deki şehitlerimizden ötürü. Biz hem bu toplumun ortak bireyleriz hem de kan kardeşiyiz. Büyük bir toplumuz. Onun için sevgi ve kardeşlik yumağıyla bu mabette bir araya gelmek, bunu, saygıyla karşılamak ve kazanım değil, birleştirme noktası olarak görmek gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bize devamlı, 'Ne zaman temel atıyorsunuz?' diye devamlı sordu. Bugün itibarıyla tamamlıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Ertem: Menderes döneminde de fikir olarak konuşulan eser

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de, 50 yıl önce başlayan hatta Menderes döneminde de fikir olarak konuşulan eserin bugün somutlaştığını anlatarak, "Yeter ki bizim inancımız güçlü, kararlılığımız kavi olsun. İdealimizi gerçekleştirmek için hiçbir şey engel olamaz" ifadelerini kullandı.

Kadir Topbaş'ın, 1977'de açılan ilk cami derneğinin kurucularından biri olduğunu dile getiren Adnan Ertem, "Başkanımız Kadir Topbaş, bugün derneğin gâyesini yerine getiren biri olarak aramızda bulunuyor. Bu şansa herkes sahip olmayabilir" dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 1977'de şimdiki mescitte dernek kurulmasını amaç edindiğini, sonrasında da arsaları toplama ve bu projeyi gerçekleştirme işini yüklendiğini anlatan Ertem, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, hayırseverler dâhil herkes buradaki harcın altına elini koydu. Ne mutlu bize ki bu görevi başlatanlarla birlikte Allah bize temel atmayı nasip etti" diye konuştu.

"Cami eksikliğini hep hissettim"

[Fotoğraf: AA]

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, 50 yıla varan hayatının büyük bölümü Taksim'de geçen biri olarak burada cami eksikliğini hep hissettiğini söyledi. Cuma namazları için yıllarca başka semtlere gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Demircan, "Taksim'e yakışır bir mabette bir cuma namazında saf tutamadık. Yabancı ülkelerden misafirler ağırladık. Mescit ya da cami sorduklarında, onlara bir cami gösteremedik" dedi. Her gün milyonlarca insanın Taksim'e geldiğini aktaran Demircan, şunları söyledi:

"Bugüne kadar namaz kılanlara bir mekân sunamadık. Burada cami yapmak için kurulmuş derneğin binasını, on yıllarca mabet olarak kullandık. Şimdi iyileştirsek de yıllarca teneke minareli bu dernek binasında namaz kıldık. Dar, sıkışık, ancak 20-30 kişiyi ağırlayan bu yapıya hem şükrettik hem utandık. Türkiye'nin sahnesine, bu görüntünün yakışmadığını düşündük. Zaman hükmünü icra etti. Gidenler gitti. Gelenler çözüm aramaya devam etti. Şu derme çatma mescitte edilen dualar kabul oldu. Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Anıtlar Kurulu, Beyoğlu Belediyesi, hayırsever iş adamları ve toplumsal mutabakat bir potada birleşti. Bugün, Taksim Meydanı'nın yanı başında, mescit gibi kullanılan emektar binanın yerine, görkemli mabetlerin komşusu olarak Türkiye'ye, Taksim'e yakışır estetik bir caminin temelini atıyoruz."

Geçmişin izlerini geleceğe taşıyacak

[Fotoğraf: AA]

Caminin mimarlarından Selim Dalaman, Taksim'e yapılacak caminin art deco mimari stilinden esinlenerek, geçmişin izlerini geleceğe taşımayı hedeflediğini söyledi. Caminin büyüklüğü, yapısı ve özellikleri hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, beton kazıkların çatılması işinde kullanılan iş makinesini kullanarak ilk kazmayı vurdu. Ardından İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz'ın ettiği dualar eşliğinde caminin ilk harcı döküldü.

Temel atma törenine İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, eski Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar, ilahiyatçı-yazar Ali Rıza Demircan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;