Ekonomi

Trump'la hangi para birimi ne kadar değer kaybetti?

Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin ardından geçen 10 günde, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri hızla değer kaybediyor. 8 Kasım'dan bu yana en çok değer kaybeden para birimleri Meksika Pesosu, Güney Afrika Randı ve Türk Lirası oldu.

[Fotoğraf: AFP]

Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin ardından geçen 10 günde, endüstrileşmiş ancak gelişmeye devam eden ülkelerin para birimleri hızla değer kaybediyor. En çok değer kayıpları Meksika, Güney Afrika ve Türkiye'de gerçekleşti. 

Meksika faiz yükseltti

Trump, Meksika sınırına duvar öreceğini, Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması'ndan ülkesini çıkaracağını (NAFTA) ve çoğu Latin Amerika ülkelerinden gelen yasa dışı göçmenlerini sınır dışı edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamalar nedeniyle Trump'ın başkan seçilmesinin ardından en hızlı değer kaybı Meksika Pesosu'nda gerçekleşmişti. Yüzde 10 değer kaybeden Peso'nun düşüşüne engel olmak amacıyla Merkez Bankası bugün faiz arttırdı.

Gecelik faizin yarım puan arttırılmasının ardından Dolar, 20.73'ten 20.51 Peso'ya düştü.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;